A3 Haber

CHP’den ‘Burak Oğuz’ açıklaması

CHP’den ‘Burak Oğuz’ açıklaması

CHP’den ‘Burak Oğuz’ açıklaması
Aralık 17
14:02 2019

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un “Fethullah Gülen cemaati üyesi olduğu” suçlamasıyla tutuklanmasının ardından, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, bir basın açıklaması yaptı. İzmir milletvekileri ve ilçe belediye başkanları Urla Belediyesi önünde bugün toplanarak Burak Oğuz’a destek verecekler.

Ege Kesebir | Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un dün gece geç saatlerde tutuklanmasının yankıları sürüyor. Fethullah Gülen cemaati üyesi olduğu suçlamasıyla tutuklanan Burak Oğuz’a, partisinin İzmir il başkanlığından destek geldi.

CHP İzmir İl Başkanı Av. Deniz Yücel’in basın açıklamasından satır başları şöyle:

  • Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı daveti üzerine 16 Aralık 2019 günü sabah saatlerinde avukatıyla birlikte savcılığa giderek soruşturma kapsamında ifade vermiştir. Savcılık makamınca “FETÖ/PYD” üyesi olduğuna dair hakkında delil bulunduğu gerekçesiyle tutuklama istemiyle suç ceza hakimliğine sevk edilmiştir. Bununla birlikte suç ceza hakimliğince yapılan sorgudan sonra tutuklanmasına karar verilmiştir. Dosyada kısıtlama kararı olduğundan dosya içeriğiyle ilgili bilgi vermemiz mümkün değil. Süreç devam ediyor. 
  • Anayasamızın 38. maddesine göre “suçluluğu hükmen verilmedikçe kimse suçlu sayılamaz” ve ceza mahkemesine göre tutuksuz yargılanma asıldır. Burak Oğuz 31 Mart seçimlerinde yüzde 67.5 gibi rekor bir oyla belediye başkanı seçilmiştir. Halkın seçtiği kamu görevi yapan bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip kendi avukatıyla gitmesinin ardında tutuklanması hukukun, vicdanların ve 66 bin Urlalı hemşehrimizi yaralamıştır.

“CHP her zaman FETÖ’nün karşısında yer almıştır”

  • Ceza muhakemesi kanunun 100. maddesine göre tutuklama kararı verilebilmesi için her şeyden önce kuvvetli suç şüphesi bulunması gerekmektedir. Kuvvetli suç şüphesinin yanı sıra kaçma şüphesi, delilleri karartma, gizleme şeklinde tutuklama sebepleri olması gerekiyor. Somut olayda, bu koşulların hiçbiri mevcut değildir. Seçilmiş belediye başkanı hakkında bir soruşturma var. Belediye başkanımızın kendi avukatıyla savcılığa gidip ifadesini vermesi sonucu ardında verilen bir tutuklama kararı var. Bu karar demokrasiye hançer vurulması demektir. CHP, birlikte yol yürüyüp çıkarları çatışınca yollarını ayıranlar gibi değil; her zaman “FETÖ”nün karşısında duran ve karşısında duracak partidir.
  • Başkan Burak Oğuz’un kısa sürede özgürlüğe kavuşacağına inanıyoruz. Bu olaydan siyasi bir manevrayla hareket alanı yaratmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Belediye Başkanımızın yanındayız. Konunun takipçisiyiz. Tutukluluk durumuna itirazımızı edeceğiz. Başkanımızın kısa zamanda özgürlüğe kavuşacağına, aklanacağına inanıyoruz. 

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER