A3 Haber

İlker Başbuğ’dan kritik Doğu Akdeniz ve Libya açıklaması

İlker Başbuğ’dan kritik Doğu Akdeniz ve Libya açıklaması

İlker Başbuğ’dan kritik Doğu Akdeniz ve Libya açıklaması
Aralık 19
23:03 2019

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Doğu Akdeniz ve Libya konusuna değinen Başbuğ, “Münhasır ekonomik bölge ilan etmekte geç kaldık” dedi.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, kamuoyunda tartışılan Doğu Akdeniz ve Libya konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Başbuğ, ”Kıta sahanlığı denildiği zaman ana kara parçalarıyla bağlantılı bir konu. Kıta sahanlığı ana kara parçalarının, kara sularının başladığı çizgiden 200 deniz mili gideceksiniz. 200 deniz mili uzaklıktaki deniz tabanındaki doğalgaz, petrolün çıkarılması ve kullanılması hakkını veriyor. Münhasır ekonomik bölge deniz yatağının üstündeki bütün su bölgelerini içeriyor” ifadelerini kullandı.

“Münhasır ekonomik bölge ilan etmekte geç kaldık”

Doğu Akdeniz’de en uzun sahilin Türkiye olduğunu vurgulayan Başbuğ, ”Benim ne kıta sahanlığımı ne ekonomik münhasır bölgeleri hakkımı adalar kesemez. Güney Kıbrıs yönetimi kendisini Kıbrıs yönetimi kabul ediyor, bu söz konusu değil. Birinci temel sorun o. İkinci temel nokta Adaların bu konuda münhasır ekonomik bölgelerinin, kıta sahanlığı olması tezinden Yunanistan hareket ediyor. Dediğim gibi esas sorun Adalar konusunda düğümleniyor. Burada belki en çok üzerinde durmamız gereken nokta Türkiye münhasır ekonomik bölgelerin ilan edilmesinde biraz gecikmeli hareket ettik.
Genelkurmay Başkanlığı iki kere Milli Güvenlik Kuruluna getirdik. Münhasır ekonomik bölge konusu genel olarak getirildi. Bazı ülkelerle gecikmezsizin, ki bunlardan bir tanesi Libya idi. Hatta bazı ülkelerle uyum sağlanmazsa biz tek taraflı ilan edelim dendi. Yaklaşık 10 senelik süreçten bahsediyoruz. Bugün yapılması gereken 10 sene önce yapılmalıydı. O zaman belki hiç ses çıkmazdı” dedi.

“Kanal İstanbul, Montrö’yü riske eder”

Dış politika konusunda her fikiri cidi olmak kaydıyla farklı görüşlerin de olabileceğin ifade eden Başbuğ, “Farklı görüşlerin seviyeli, birbirine hakaret etmeden söylenilmesi önemli. Bu görüşlerin dikkate alınması da önemli. Dış politikada bir yanlış adım atarsanız bunu düzeltemezsiniz. 1964’de BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Kıbrıslı Rumlar temsil ediyor diye imza attık, bugün hala çözemiyoruz. Dış politika konusunda farklı görüşleri dinleyelim, farklı yorumlar olabilir. Kanal İstanbul, Montrö bağlamında bir noktada dış politika konusudur. Kanal İstanbul yapılırsa Montrö içinde düşünemezsiniz. Montrö Anlaşması’nın dışında bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Kanal İstanbul’a yönlendirme yetkiniz hiçbir şekilde yok. Ticaret ve savaş gemilerini yönlendiremezsiniz.”

“Montrö kaldırılırsa egemenliğimiz riske girecek”

Kanal İstanbul ile birlikte koşullarda değişiklik yaratılacağını ve Uluslar arası hukuktan etkileneceğini dile getiren Başbuğ, “Montrö’nün dışında ayrı bir yapılanma. Koşullarda değişiklik olması durumunda taraflar bu anlaşmaya son verme ya da uygulamayı durdurma hakkına sahip. İlgili yerlere müracaat edecekler. Diyecekler ki, ‘Kanal İstanbul koşullarda değişiklik yarattı’. O zaman Montrö’ye kaldıralım, yeni bir sistem belki. O zaman haydi yeni bir konferans. Daha kötüsünü de yaratabilir. Koşullarda önemli bir değişiklik oluyor. Montrö’de size hükümranlık ve güvenlik veren bir durumla karşı karşıyayız. Birinci tehlike Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve uygulanmasının durdurulması. Montrö’ye imza atan devletlerin uluslararası konferansa çağrılması söz konusu. Toptan kaldırılması halinde berbat bir durumla karşı karşıya gelebilirsiniz. Egemenliğiniz riske girecek” açıklamalarında bulundu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER