A3 Haber

Sendikaların ortak asgari ücret talebi en az 2 bin 578 lira

Sendikaların ortak asgari ücret talebi en az 2 bin 578 lira

Sendikaların ortak asgari ücret talebi en az 2 bin 578 lira
Aralık 20
11:37 2019

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak zam taleplerini açıkladı. Üç sendikanın ortak görüşü asgari ücret en az 2 bin 578 lira olmalı.

Türk-İş bu yıl, Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket edip, ortak bir rakam açıklama kararı almıştı. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, ortak açıklama yaparak 2020 için asgari ücret talebini en az 2 bin 578 lira olarak açıkladı.

Üç sendika adına ortak açıklama yapan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işsizliğin ve hayat pahalılığının bedelini ücretli çalışanların yüklenmemesini gerektiğini ifade etti. Irgat, “Üç işçi konfederasyonu vergide adalet talebiyle bir araya gelmişlerdir. Bugün de asgari ücret konusundaki taleplerini ortaklaştırmak için bir aradadırlar. Ücretli çalışanların aileleri ile birlikte bugüne kadar geleceğe dair umutları karartılmamalıdır. İşsizliğin ve hayat pahalılığının bedelini artık ücretli çalışanlar yüklenmek zorunda kalmasınlar. Çalışanlar ve ailelerin geçimine yetecek ücret komisyon çalışmalarının temel amacıdır. Ülkenin ekonomik şartları gerekçe yapılarak asgari ücretin düşük belirlenmesi talepleri dikkate alınmamalıdır. Her zaman olduğu gibi yine işçiden fedakarlık beklenmesin istiyoruz. Asgari ücretli çalışanlar aileleri ile birlikte insanca yaşamak istemektedirler. Komisyon çalışmalarında alım gücünün en düşük olduğu bu günlerde belirleyici olan hükümetin yaklaşımıdır. Talebimiz işçilerin beklentilere uygun bir asgari ücretin 2020 yılı için tespit edilmelidir” diye konuştu.

“2 bin 578’in altını kesinlikle değerlendirmeye almayacağız”

 

2020 için asgari ücret taleplerini en az 2 bin 578 lira olarak açıklayan Irgat, “Rakam konuşmamda ifade ediyorum, daha önce Türk-İş Konfederasyonu’nun 32 yıldır istatistikleri sonucu ortaya çıkmış olan bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğunu daha önce ifade ettik. Her iki konfederasyonumuz da 2 bin 578 liranın altında olmamak üzere, çünkü bu son kasım ayındaki yaşam maliyetidir. Dolayısıyla bu 2020 yılına şamil olacağı için de bunun üzerinde bir ücreti değerlendirmeye alabiliriz, altında bir ücreti kesinlikle değerlendirmeye almayacağımızı, o kararlara katılmayacağımızı ifade etmek isteriz” dedi.

Önümüzdeki hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü ve son toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapılacak. Toplantı sonrasında 2020 yılı asgari ücret miktarı ve AGİ açıklanacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER