A3 Haber

Abdül Batur: Zorlu Konak projesinin ruhsatını iptal edeceğiz

Abdül Batur: Zorlu Konak projesinin ruhsatını iptal edeceğiz

Abdül Batur: Zorlu Konak projesinin ruhsatını iptal edeceğiz
Aralık 21
11:29 2019

İzmir kamuoyunda bir süredir tartışma konusu olan ve “kent suçu” olarak nitelendirilen Zorlu Konak gökdelen projesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gökdelenin ruhsatını ilk meclis toplantısında iptal edeceklerini açıkladı.

İzmir’de meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri tarafından “kent suçu” olarak nitelendirilen “Zorlu Konak” adlı gökdelen projesinin ruhsatının iptal edileceği açıklandı. 

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Pasaport semtinde yapılan gökdelenin ruhsatını, yeni yılın ilk meclis toplantısında iptal edeceklerini söyledi.

Batur, 125 derneği tek çatı altında buluşturan Ege Kadın Buluşması platformu bileşenleriyle bir araya geldi. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki toplantıda Konak Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Batur, Pasaport’ta yapılan ve 146 metre yükseklikte olacağı söylenen gökdelenin ruhsatının, Ocak ayında yapılacak meclis toplantısında iptal edileceğini açıkladı.

“Söylediğimin arkasındayım”

Konak için belediye başkanlığına aday olduğu dönemde, kentin siluetini bozacak gökdelenlere izin vermeyeceğini söylediğini hatırlatan Başkan Batur, “Maalesef önümüzde ruhsatı kesilmiş bir dosya bulduk. Yerel yönetici olarak kente sahip çıkmamız gerekiyor. Tepkimizi de anında verdik ve içimize sinmediğini, kentin kalbine bıçak gibi saplanacak bu yapıya izin vermeyeceğimizi söyledik. Söylediğimizin arkasındayız. Ocak ayındaki meclis toplantısında ilgili binanın ruhsatını iptal ediyorum. Ben mimarım ve Konak’ta kentin siluetini etkileyecek bir yapılaşma olmayacak. Biz yatırımcıya karşı değiliz. Ancak gökdelenler için bir bölge seçildi; Bayraklı ve Alsancak Stadyumu’nun çevresindeki, Liman Arkası denilen yer. Yüksek yapı yapılacaksa bu bölgelerde yapılsın ama şehrin merkezi olan alan içinde bu tür yapılara izin vermeyeceğiz. Odalarımızdan, kentte yaşayan vatandaşlarımızdan aldığımız güçle bu duruşu sergiliyoruz. Bu duruşu, bu kararlılığımızı da sürdüreceğiz” dedi.

Konak’ın köklü bir tarihiyle büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Batur, tarihi yapıların kent yaşamına kazandırılması için önemli çalışmalar yapıldığını da kaydetti.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER