A3 Haber

Apple’a şantaj yapan Türk hackera iki yıl hapis cezası

Apple’a şantaj yapan Türk hackera iki yıl hapis cezası

Apple’a şantaj yapan Türk hackera iki yıl hapis cezası
Aralık 23
15:03 2019

YouTube’da paylaştığı bir video ile 300 milyondan fazla iCloud hesabı hacklediğini söyleyerek, Apple’a şantaj yapan Türk hacker Kerem Albayrak, İngiltere’de çıktığı mahkemede iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Apple’ın kişisel depolama uygulaması iCloud’u hacklediği görüntüleri YouTube üzerinden paylaşarak şirkete şantaj yapan 22 yaşındaki hacker Kerem Albayrak önceki gün hakim karşısına çıktı. 300 milyondan fazla iCloud hesabına erişimi olduğunu iddia ederek Apple’ı fidye ödemediği takdirde bunları sıfırlamakla tehdit eden Turkish Crime Family isimli grubun lideri Albayrak’a iki yıl hapis cezası verildi.

Altı ay boyunca elektronik kelepçe takacak

Cezası ertelenen Albayrak, toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak ve altı ay boyunca elektronik kelepçe takacak. Londra’nın kuzeyindeki Hornsey’de yaşayan Albayrak, ABD’li teknoloji devinden 133 bin İngiliz poundu değerinde Bitcoin ve 837 İngiliz poundu değerinde iTunes kuponu talep etmişti.

WannaCry fidye yazılım saldırısının da arkasındaki isimdi

Albayrak, Mart 2017’de Apple ile iletişime geçerek bazı hesaplardaki bilgileri satmakla tehdit etmiş ve Apple’dan 75.000 dolar değerindeki Bitcoin istemişti. Albayrak ayrıca iCloud hesaplarındaki verilerin silinmemesi için de 100 dolar değerindeki iTunes hediye kartı istemişti. Albayrak YouTube üzerinden paylaştığı videoyu daha sonra silmişti.
Albayrak, aynı zamanda yine 2017’de gerçekleştirilen WannaCry fidye yazılım saldırısının da arkasındaki isimdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER