A3 Haber

Balerin Ceren Özdemir cinayeti davası: Katil Arduç akli dengesinin yerinde olmadığını savundu

Balerin Ceren Özdemir cinayeti davası: Katil Arduç akli dengesinin yerinde olmadığını savundu

Balerin Ceren Özdemir cinayeti davası: Katil Arduç akli dengesinin yerinde olmadığını savundu
Aralık 23
11:05 2019

Ordu Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki balerin Ceren Özdemir’i, evinin önünde bıçaklayarak öldüren, yakalandığında da iki polis memurunu bıçaklayarak yaralayan katil zanlısı Özgür Arduç’un yargılanmasına başlandı. Arduç, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılarak akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasında bulundu. 20 Ocak’a ertelenen mahkeme, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla rapor talep etti.

3 Aralık saat 19.30 sıralarında, Ordu Altınordu’ya bağlı Zaferi Milli Mahallesi’nde meydana gelen olayda, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Ceren Özdemir, ders verdiği bale kursundan çıkıp, geldiği evinin önünde evine girerken, arkasından gelen bir kişi tarafından bıçaklandı. Kalbinden ve karnından aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralanan Ceren Özdemir, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hemen ameliyata alınan Özdemir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Katil, cezaevi firarisi Özgür Arduç yakalandı

Ordu Emniyet Müdürlüğü saldırganı yakalamak için harekete geçti. Yapılan araştırmalar sonunda saldırganın, 12 suçtan sabıkası bulunan ve 1 Aralık günü açık cezaevinden firar eden Özgür Arduç olduğu belirlendi. 4 Aralık günü, vatandaşlar tarafından tanınan katil zanlısı, kendisini yakalayan polis memurları Z.K. ve H.D.’yi de bıçaklayarak yaraladı. Polisteki sorgusunda Ceren Özdemir’i öldürdüğünü itiraf eden Arduç, sevk edildiği adliyede tutuklandı. Katil zanlısı Arduç, güvenlik gerekçesiyle Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na konuldu.

İki ayrı iddianame ile üç kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Özgür Arduç hakkında Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma 10 günde tamamlandı. Başsavcılık Arduç hakkında iki ayrı iddianame hazırladı. Ceren’in öldürülmesiyle ilgili iddianamede, zanlı hakkında ‘Canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İki polis memurunun bıçaklanmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede de ‘Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs’ suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talep edildi. İddianamelerde Türk Ceza Kanunu’nun 62’nci maddesi uyarınca ceza indirimi uygulanmaması da talep edildi.

Arduç: Çıkınca yine öldürürüm

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve Ceren Özdemir’in annesi Gülfer, babası Yılmaz ve ablası Gizem Özdemir de duruşmada hazır bulundu. Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00 sıralarında yargılanmasına başlanan katil zanlısı Özgür Arduç, duruşmaya tutuklu bulunduğu Van’daki cezaevinden, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada ifade verdi.

Sorgusunda olay anını anlatan ve akli dengesinin yerinde olmadığını iddia eden Arduç, “Yıllar önce çocuk yuvasından kaçtım. 2 kez tecavüze uğradım. Artık insanlara her türlü kötülüğü yapacağıma karar verdim. Tecavüze uğradığımı kimseyle paylaşmadım. Ben bundan sonra yaşasam ne olacak, ölsem ne olacak. ‘Önüme kim gelirse öldüreceğim’ dedim. Akli dengem yok. Ceren’den önce başkasını takip ettim ama öldüremedim. Ceren ansızın karşıma çıktı. Apartmana girdi, ‘Metin’ diye birini sorup, 2 kez bıçakladım ve kaçtım. Dışarıda kendime laf geçiremiyorum. 6 yaşında çocuğu da öldürecektim, öldüremedim. Karşıma kim çıkarsa öldürmek istedim. O çıktı. Polise verdiğim ifademi kabul ediyorum. Olaydan sonra biri geldi beni yakalattı. Polisleri de öldürecektim. İntihara kalkıştım. Beni çıkarmayın, ben çıkınca yine öldürürüm, beni tedavi ettirin” dedi.

“Pişman değilim ama vicdanım sızlıyor”

Özgür Arduç, “Çift kişiliğe sahibim. Bunun nedeni de insanlara karşı olan kıskançlıktan kaynaklanıyor. Kedileri ve köpekleri trenin önüne atarak öldürdüm. 2005’te Dinçer Akçevre’yi sebepsiz yere bıçakladım ve öldürmek istedim. Hırsızlık yapıp başkalarının üzerine attım. İnsanlara kötülük yapmak için her şeyi düşündüm. Öldürme arzusu benim elimde değil. Pişman değilim ama vicdanım sızlıyor. Kendimi öldürmemek için gece yatarken bıçağı saklıyordum. Açık cezaevine çıkmak için görüştüğüm psikologa kaçacağımı söyledim. Sırf açık cezaevine çıkabilmek için her şeye sabrettim” diye konuştu.

Aile üyeleri dinlendi

Katil Arduç’un ifadesinin ardından duruşmada mahkeme heyeti; Ceren Özdemir’in annesi Gülfer, babası Yılmaz ve ablası Gizem Özdemir’i dinledi.

Katil zanlısını tanımadıklarını anlatan baba Yılmaz Özdemir, “Şikayetçiyim hakim bey, hiçbir tanışıklığımız yok. En ağır cezayla cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Anne Gülfer Özdemir de “Sanığın en ağır cezayı almasını istiyorum. Ceren, benim çocuğumdu ama şimdi tüm Türkiye’nin çocuğu oldu” diye konuştu.

Ceren “Bıçaklandım abla” demiş

Olay anını anlatan Gizem Özdemir ise kardeşinin son sözünün, yaslandığı duvar önünde, “Bıçaklandım abla” olduğunu söyledi. Abla Özdemir, “Olay akşamı kardeşim beni aradı. Genelde kapıyı açmak için arardı. Otomatik kapı tutukluk yaptı. ‘Ceren’ diye seslenip, anahtarı attım. Eli cebindeydi, kapıyı anahtarla açtı. Ceren’in arkasından hızla yöneldi, ben de merdivenlerden bağırarak indim. Ceren, duvara yaslanmıştı. Bilinci yerindeydi, son sözü ‘Bıçaklandım abla’ oldu. Bıçaklandığını sonra anladım. Sanığın en ağır cezayı almasını talep ediyorum” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Dava dosyasında yer alan altı tanıktan S.B., katil zanlısının kaçtığını görmeleri üzerine durumu polise anlattıklarını belirterek, “Olaydan sonra kendisini duvardan atlarken gördüm. Bize doğru baktı. Merdivenlerden aşağı kaçtı. Etraftan kimse gelmeyince gittik, polis ekiplerini gördüm anlattım. Sonradan öğrendik ki cinayeti o işlemiş” dedi.

Tanık: Eter istedi, vermedim

Tanıklardan veteriner M.A., “Olaydan önce veteriner kliniğine geldi. Hayvanları için eter istediğini söyledi; ama vermedim” dedi. Bölge esnafından tanık R.F. ise “Av bayisine geldi. Zıpkın baktı, fiyatları sordu, inceledi. Daha sonra alacağını söyledi. Çıkarken de kartımı aldı” diye konuştu.

Tanık U.Ö. de “Eter istedi; sığır ve köpeği için. Hayvanı bayıltmak istediğini söyledi. Daha sonra sosyal medyadan fotoğraflarını gördüm” şeklinde konuştu. Katil zanlısının telefonla görüştüğü E.D. ise “Beni telefonla aradı. Benden silah istedi. Eşim telefonu açtı, ‘Kapıdan gitmiyor’ dedi. Kendisini tanımıyorum” dedi.

Anne Özdemir: Akli dengesi yerinde

Katil Özgür Arduç ise tanıkların ifadelerinin kendisine sorulması üzerine, “Tanıklar doğru söylüyor. Eteri hayvan öldürmek için silahı ve zıpkını insanları öldürmek için sordum” yanıtı verdi.

Duruşmada söz alan Ceren Özdemir’in annesi Gülfer Özdemir de katil zanlısının akıl sağlığına ilişkin savunmalarının gerçeği yansıtmadığını savunarak, “Sanığa gayet dikkatli şekilde bakıldığında, akli dengesinin yerinde olduğu ortada. Mahkemede verdiği ifadelerine göre, akıl sağlığının yerinde olduğunu kendisi kanıtlıyor” diye konuştu.

20 Ocak 2020’ye ertelendi

Üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Özgür Arduç için Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, Aile ve Çalışma Bakanlığı avukatlarının davaya müdahil olmasını kabul ederken, çeşitli illerden gelen boraların avukatlarının müdahil talebini ise reddetti.

Mahkeme, katil Arduç’un akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden rapor talep edilmesine karar verip, duruşmayı 20 Ocak 2020’ye erteledi.

Duruşmaya yoğun katılım

Duruşma öncesi sabah saatlerinde Ordu Adliyesi önünde toplanan Kadın Savunma Ağı, Ordu ve Giresun Kadın Platformu üyesi çok sayıda kadın ellerinde dövizler taşıyarak, yaşanan olaya tepki gösterip, kadına yönelik cinayetleri kınadı.

Ceren Özdemir’in fotoğrafı ve ‘Ölmek değil yaşamak istiyoruz’ yazlı pankartı açan grup, ortak açıklamada bulundu. Kadın platformu temsilcileri, kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekerek, Ceren cinayetindeki duruşmaların yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

Poyraz: Davanın takipçisiyiz

Mahkeme çıkışında avukatlar ve kadın örgütleri davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ordu Adliyesi önünde çeşitli illerden gelen baro başkanları ile birlikte açıklamalarda bulunan Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz, “Sanık savunmasında, akıl rahatsızlığı olduğunu, bu suçları elinde olmadan işlediğini tedavi görmek istediğini söyledi. Bu konuda kendisinin bir talebi oldu. Biz bu meseleyi sadece Ordumuzun bir meselesi olarak görmüyoruz. Çok sayıda baro başkanlarımız da aramızdalar. Yaklaşık 30’a yakın baromuz tüzel kişilik olarak bu duruşmada temsil edildiler. Müvekkillerimiz mağdur aile sanığın cezalandırılmasını talep etti. Bildiğiniz gibi iddianamede sanığın ‘canavarca hisle kasten öldürme’ eylemine uyan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması ve cezasından da indirim uygulanmaması talep edildi. Biz de, sanık ailesinin hem şahsi avukatı vekili sıfatıyla hem de baroların tüzel kişiliklerini temsilen davaya katılma talebinde bulunduk. Mahkeme ailenin ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın katılma talebini kabul etti. Ama baro tüzel kişiliklerimizin katılma talebini maalesef reddetti. Mahkeme her ne kadar bu konuda taleplerimiz reddetmiş olsa dahi biz bu konuda mahkemenin kararından dönülmesi için bu konuda talepte bulunacağız. Şahsım hem ailenin vekili hem tüzel kişiliği temsilen Baro Başkanı sıfatıyla biz duruşmanın her ne kadar katılma talebimiz ret olsa da sürece tüm duruşmalarda yakinen takip edeceğiz. Bu davanın yakın takipçisiyiz” dedi.

“Sanık profesyonel, savunma taktiksel”

Mahkemenin sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 32’nci maddesinde belirtilen şeklinde cezai ehliyetinin olup olmadığı noktasında Van Adli Tıp Kurumu’na sevki ile rapor aldırılmasına karar verdiğini belirten Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu süreç içerisinde umut ediyorum ki rapor alınır ve dosyaya sunulur. Raporun iki şekilde gelme ihtimali var. Biz sanığın özellikle duruşmada gayet tutarlı aklı başında savunması her ne kadar inkara yönelik bir savunma da olsa, bu savunmanın da bir tutarlılık göstermesi karşısında akıl sağlığının yerinde olduğunu hatta bunu tırnak içerisinde söylüyorum normal, makul, mantıklı insanın üst seviyesinde zekaya sahip olduğunu düşünüyor ve değerlendiriyoruz. Biz cezai ehliyetinin geleceğine ilişkin kanaate sahibiz bu konuda. Ama cezai ehliyetinin olmadığına ilişkin bir rapor gelirse buna ilişkin takibimizi ve itiraz sürecimizi de yürüteceğiz. Sanık profesyonel bir sanık. Suç geçmişi oldukça kabarık olan ve uzunca yıllar cezaevinde yatmış olan bir sanık. Cezaevinde her türlü suçtan mahkum olanlar yatıyorlar. Onlar da orada bir şekilde iletişim halindeler. Muhtemelen bir savunma mekanizması olarak geliştirdi. Sanığın suçu işlediği sabit zaten kendisi de kabul ediyor. Nasıl bu cezadan kurtulabilirim diye muhtemelen değerlendirmiştir ve akla en yakın yöntem olarak bunu ileri sürdü. Bu taktiksel bir savunma bizce.

“Adalet için buradayız”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de duruşma sonunda adliye önünde toplandı. Kalabalık kadın grubu adına konuşan Ayşen Ece Kavas, “5 yılda bin 890 kadın öldürüldü. Artık kadın cinayetleri binlerle ifade edilirken biz atılmayan adımlar, yapılmayan görevler görmek istemiyoruz. Biz adalet için buradayız. Keşke bu salonları doldurmasaydık da cezaevi firarisi olan bu adam daha önce yakalansaydı ve Ceren yanımızda olsaydı” diye konuştu.

Taşçıer: Kadın cinayetleri artık sayamadığımız düzeyde

Duruşmaya katılan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, kadın cinayetlerinin arttığını belirterek, “Her geçen gün artan ve sayılarını artık sayamadığımız kadın cinayetleri ile karşı karşıyayız. Bütün mahkemelerde gördüğümüz sanıkların sözleşmiş gibi aynı ifadeleri kullanmış olmasıydı. Bu davada da sanık bu davadan ne kadar az ceza alabilirimin yollarını kendince aramıştı ve akıl sağlığının yerinde olmadığını ifade etti. Ceren Özdemir cinayeti sadece bir kadın cinayetinin olması ötesinde aslında kadınlarının sosyal hayatta var olması için yapılmış bir darbedir aynı zamanda. Çünkü Ceren Özdemir hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürüldü” dedi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER