A3 Haber

Şehit Asteğmen Kubilay, ‘Demokrasi ve Laiklik’ yürüyüşü ile anıldı

Şehit Asteğmen Kubilay, ‘Demokrasi ve Laiklik’ yürüyüşü ile anıldı

Şehit Asteğmen Kubilay, ‘Demokrasi ve Laiklik’ yürüyüşü ile anıldı
Aralık 23
15:06 2019

İzmir Menemen ilçesinde 89 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşları, düzenlenen törenle anıldı. Binlerce İzmirli, Demokrasi ve Laiklik yürüşüşü ile Yıldıztepe’de bulunan şehitliğe yürüdü, kırmızı karanfiller bıraktı.

Menemen ilçesinde 89 yıl önceki ayaklanmada Cumhuriyet karşıtı gericiler tarafından şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Şevki Bey için anma töreni düzenlendi. Sabah saatlerinde ilk önce resmi törenler gerçekleştirildi.

İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Ali Barış, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, Menemen Belediye Başkanı CHP’li Serdar Aksoy, Kubilay Ailesi ve komutanların katıldığı törende, şehit Asteğmen Kubilay Anıtı’na çelenk bırakıldı. Sivil toplum örgütleri ile vatandaşların katıldığı ‘Demokrasi ve Laiklik’ yürüyüşü ise saat 10.30’da Menemen Stadı önünden başladı.

Binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ile yürüyüşe katıldı. Kilometrelerce yürüyen İzmirliler, ‘Mustafa Kemal’in askeriyiz’ sloganı attı. Yürüyüşe; Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, bazı CHP’li ilçe belediye başkanları da katıldı. Program, Yıldıztepe’de saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

“Tarih onları devrim şehidi olarak yazdı”

Tunç Soyer, Menemen olayının cumhuriyetin hangi bedeller ödenerek bugünlere geldiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Kurtuluş mücadelesi ile başlayan, Cumhuriyet ile taçlanan ve toplumsal devrimlerle nihayete varan bir ülkeyi kabul etmeyen bir avuç korkağın karşısında dimdik duran devrim şehitlerinin, ölüm yıl dönümü olduğunu ifade eden Soyer, “Tarih Menemen olayını gerçekleştirenleri, demokrasinin, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu cumhuriyeti, halkın düşmanları olarak yazdı. Aynı tarih, cumhuriyetin değerlerini yıkmaya çalışanların karşısında dimdik duran Asteğmen Kubilay’ı, Bekçi Hasan’ı ve Bekçi Şevki’yi ise devrim şehitleri olarak yazdı. Bugün Kubilay’ı vahşice öldüren ve ‘Cumhuriyet bitmiştir’ diyen zihniyete, demokrasi ve devrim düşmanlarına karşı, cumhuriyetin 100’üncü yılına doğru emin adımlarla yürüyerek yanıt veriyoruz. Bu tarihsel süreç, elbette cumhuriyet ve değerlerine saldırmaya, demokrasi ve halk egemenliğini yıkmaya çalışanlar oldu. Ancak buna karşı milyonlarca Kubilay, her seferinde bu değerleri korumaya ve muhafaza etmeye devam etti, ediyor, edecek” dedi.

“İşgalden bu toprakları hep birlikte kurtardık”

Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Unuttular, unuttular ki bizler tohumuz ve bizler gömüldükçe yeniden doğarız. Anadolu’nun kurtuluş destanının ilk ve son sözünü söyleyen İzmir, 23 Aralık 1930’da Kubilay’ın şahsında Menemen’de bu özgürlük mücadelesi ve kazanımlarına sahip çıktı. Özgürlüğünü böylesi dirayetli bir millete borçlu olduğu için egemenliğin kayıtsız şartsız o millete teslim eden bir sistemin ilk taşlarının döşendiği İzmir, bu sebeple demokrasiyi, cumhuriyet ve değerlerinin bugün de en önemli savunucusudur. Anadolu’nun emperyalizme karşı direnişinde hepimiz tek vücut olmuştuk. Farklılıklarımız, ayrışmanın değil bütünleşmenin gücü haline gelmiş ve bu toprakları işgalden hep birlikte kurtardık. Bugün de aynı yaklaşımla bu toprakları ayrışma ve kutuplaştırmalardan arındırarak, birlikte beraber ortak bir akılla ileriye taşımayı hedeflemeliyiz. Tıpkı İzmir ve Anadolu’nun bağımsızlığını bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarıyla, bu armağana Menemen’de canı pahasına sahip çıkan Kubilaylar gibi.

“Anıta laf söyletmeyeceğiz”

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy da şöyle konuştu: “Bugün Kubilayları, Abdi İpekçileri Uğur Mumcuları, hepsini birden anıyoruz. Çünkü onlar Cumhuriyet şehididir. Çünkü onlar Atatürk devrimlerinin bekçileridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Fehmi Kubilay’a ve iki bekçimize yapılan suikast, onların barbarca öldürülmeleri aslında cumhuriyet ile rövanşın nereden başladığını gösteriyor. Tüm cumhuriyet şehitleri gibi, bizler de cumhuriyetimizin bekçileriyiz. Daha iki gün önce bir televizyon programında, sözde bir tarihçi benim hemen arkamda bulunan heykele ‘Rezillik’ dedi. Menemenliler olarak, Cumhuriyetçiler olarak, Atatürk devrimlerinin savunucuları olarak diyoruz ki; Sizin bu ‘Rezillik’ dediğiniz şey, bizim ecdadımızdır. Bizim onurumuzdur, tarihimizdir. Bu arkamda gördüğünüz anıt heykel Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurudur. O nedenle biz bu anıt heykele laf söyletmeyeceğiz. Cumhuriyet devrimlerini sonuna kadar savunacağız.

Konuşmaların ardından şehitliğe karanfiller bırakıldı. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER