A3 Haber

Fethullah Gülen’den özür dilemeyen gazetecinin hapis cezası onandı

Fethullah Gülen’den özür dilemeyen gazetecinin hapis cezası onandı

Fethullah Gülen’den özür dilemeyen gazetecinin hapis cezası onandı
Aralık 26
09:26 2019

Fethullah Gülen cemaatinin nasıl bir tehlikeye dönüştüğünü yıllar önce dile getirdiği için hedefe konulan gazeteci Hacı Boğatekin’in bir yıllık cezasını Yargıtay onadı. Boğatekin, 70 yaşında cezaevine girecek.

Gazeteci Hacı Boğatekin 2008’de kaleme aldığı “Feto ile Apo” başlıklı yazısı nedeniyle uzun yıllar Fethullah Gülen cemaatinin hedefi oldu. Hakkında soruşturmalar başlatıldı ve tutuklandı. Fezleke hazırlayan savcı yıllar sonra Gülen cemaati davasından hüküm giydi. Siyasi süreç değişti ancak Fethullah Gülen cemaati, Boğatekin’in peşini bırakmadı. Boğatekin’e verilen bir yıl hapis cezasını Yargıtay da onadı.

Cumhuriyet başyazarı İlhan Selçuk 15 Ocak 2008’te meslektaşı Boğatekin’e sahip çıkmıştı.

170’i aşkın dava

Gazeteci Hacı Boğatekin, Adıyaman’da Gerger Fırat Gazetesi’nin sahibi olarak dünya çapında tanınmış bir isim. 42 yıldır gazetecilik yapan Boğatekin, birçok kez tehdit edildi, silahlı saldırıya uğradı. Hakkında 170’i aşkın dava açıldı. Bu davalardan en bileneni ise Boğatekin’in 2008 yılında kaleme aldığı, “FETÖ ile APO” başlıklı yazı nedeniyle açılan dava.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, bu yazının ardından Boğatekin’in başı dertten kurtulmadı. Dönemin Gerger Savcısı Sadullah Ovacıklı, Boğatekin’den Fethullah Gülen’e “FETO” dediği için gazetenin yeni sayısında Gülen’den özür dilemesini istedi. Özür dilemeyen gazeteci Boğatekin hakkında peş peşe soruşturmalar başlatıldı. Boğatekin gözaltına alınıp, tutuklandı. Boğatekin hakkında açılan davalar devam ederken süreç değişti. Savcı Ovacıklı, Gülen cemaati üyeliğinden hüküm giydi.

Devran değişti, Boğatekin’in kaderi değişmedi

Ancak siyasi süreç değişse de Boğatekin’in kaderi değişmedi. Yerel mahkeme Boğatekin’e bir yıl hapis cezası verdi. Bu karar ise Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onandı. Karar oy çokluğuyla alındı. Boğatekin’in avukatları kararı şimdi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.

Hiç geri adım atmadı

Gazeteci Hacı Boğatekin o dönem savcılığa verdiği ifadesinde şunları söylemişti: “Ben bir gazeteciyim. Feto ile Apo başlıklı yazı, görüş ve düşüncelerimdir. Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin tarikat ve şeriat tehlikesi altında bulunduğunu, en büyük tehlikenin de Feto lakabı ile anılan Fethullah Gülen tarikatından gelebileceğini düşünüyorum.”

İşte İlhan Selçuk’un Boğatekin’e sahip çıkan yazısı:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER