A3 Haber

Protestan Baptist Kiliseler Vakfı kuruldu: Resmi Gazete’de yayımlandı

Protestan Baptist Kiliseler Vakfı kuruldu: Resmi Gazete’de yayımlandı

Protestan Baptist Kiliseler Vakfı kuruldu: Resmi Gazete’de yayımlandı
Aralık 27
12:21 2019

Samsun’da Protestan Baptist Kiliseler Vakfı’nın kuruluşuna ilişkin tescil kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla Samsun’da Protestan Baptist Kiliseler Vakfı kuruldu.

Protestan Baptist Kiliseler Vakfı’nın kuruluş çalışmaları dokuz ay önce başlatılmış ve mevzuat gereği tescil için Asliye Hukuk Mahkemesi gönderilmişti. Vakfın tescili için Samsun 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde vakıf tescil davası açılmış, üçüncü duruşmada karar çıkmıştı. Mahkeme vakfın tescillenmesine karar vererek kuruluşunu onayladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Protestan Baptist Kiliseler Vakfı’nın vakfedenleri şöyle: “Erhan Michael Çevik, Hürrem Carolin Çevik, Aydın Tekle, Gülseren Pıçaklar, Yahya Aydın, Tansel Kutlu, Sadettin Topuz, Şükrü Boyacıoğlu, Ertan Çevik, Mehmet Orhan Pıçaklar.”

Kararda, vakfın amacı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına uygun olarak Hristiyan TC vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden yabancıların Kitabı Mukaddes’e bağlı olarak, Hristiyanların temel akidelerine uygun dini ihtiyaçlarını karşılamaktır” cümlesiyle tanımlandı.

Protestan Baptist Kiliseler Vakfı’nın başkanlığını Pastör Orhan Pıçaklar üstlendi.

Vakfın sona ermesi halinde borçların tasfiyesinden sonra arta kalan mal ve hakları Bursa Protestan Kilisesi Yaşam ve Kültür Vakfı’na devredilecek. (ANKA)

Baptist nedir?

Baptistler, Protestanların çoğuyla aynı temel inançları paylaşan, ama yalnızca inananların vaftiz edilmesi ve vaftizin de suya daldırma yoluyla yapılması gerektiğine inanan Protestanlardır. Baptistler tek bir kilise ya da mezhep oluşturmaz; kilise yönetiminde yerel cemaati tek yetkili sayan cemaatçi örgütlenme biçimini benimsemişlerdir.

(Bu tanım Wikipedia’dan alınmıştır)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER