A3 Haber

Boğaz’da satılık yalı sayısı 71’e yükseldi: Toplam değeri 10 milyar lira

Boğaz’da satılık yalı sayısı 71’e yükseldi: Toplam değeri 10 milyar lira

Boğaz’da satılık yalı sayısı 71’e yükseldi: Toplam değeri 10 milyar lira
Aralık 28
12:58 2019

İstanbul Boğazı’nda aralarında tarihi yalılarında olduğu satılık yalı sayısı 71’e çıkarken, yalıların toplam değeri 10 milyar TL’yi buldu.

Boğaz’ın iki yakasında satılık yalılarda en yüksek fiyatla satılan ise 19 odalı 530 milyon TL fiyatı ile Bebek’teki yalı olurken, yalılara yabancılardan daha çok Türk vatandaşlarının ilgi gösterdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, değerli konut vergisinin uygulanmasının bir yıl ertelenebileceği açıklamasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren yalı satışlarına aracılık eden lüks konut uzmanı Evrim Kırmızıtaş, “Bu açıklama piyasaları inanılmaz etkilediğini düşünüyorum hatta ben bu haberi öğrendiğim zaman sevinç çığlıkları içerisinde karşıladım” dedi.

Dünyaca üne sahip İstanbul Boğazı’nın incisi olarak nitelendirilen, Osmanlı döneminden beri üst gelir grubunun göz bebeği olan yalılardan 71’i yeni sahiplerini bekliyor. Boğaz’ın iki yakasında tarihi eser olan 366 yalı bulunurken, toplam yalı sayısı ise 622. Şu an satışta olan yalıların fiyatları ise 2 ile 100 milyon dolar arasında gösterilirken, yalı fiyatlarındaki değişim rıhtım uzunluğuna, lokasyonuna, tavan yüksekliğine büyüklüğüne ve tarihi değerine göre değişiyor. Konut uzmanlarına göre özellikle Anadolu Yakası’nda Vaniköy, Kandilli ve Anadolu Hisarı’ndaki yalılar ile Avrupa Yakası’nda Bebek ve Yeniköy yalıları da fiyatları ile dikkat çekiyor.

Her yl 60-70 tanesi el değiştirebiliyor

Yalı satışlarına aracılık eden ve portföyünde 250 milyon dolar değerinde 10 satılık yalı olan lüks konut uzmanı Evrim Kırmızıtaş, her yıl 60 ila 70 arasında yalının el değiştirdiğini dikkat çekerek şunları söyledi: “Boğaz’da 622 tane yalı var. Bu yalılar birinci dereceden tarihi eser, ikinci derecen tarihi eser diye ayrılıyor. Bir de ayrı bir kategori önünden yol geçen yol yalılarımız da var. Onlar bu sayıya dahil değiller. İkinci derecen tarihi eserler de 300 kadar onların hepsi birbirinden değerli inci tanesi. Genel olarak Türkiye tarihinde yalıların yüzde 10’u kadar hep satış gerçekleşmiş. Bu yüzde 10’u dediğimiz 60-70 tane her sene mutlaka yalılarda el değişikliği olabiliyor nedeni ise işte aile vefatı olabiliyor, kardeş kavgaları olabiliyor, para sıkıntısı olabiliyor, ekonomik durum olabiliyor.”

“Fiyatları 2 ile 100 milyon dolar arasında”

Yalı fiyatlarının 2 ile 100 milyon dolar arasında değiştiğini ifade eden Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, şunları söyledi: “250 milyon dolar değerinde 10 yalının satışına aracılık ediyorum. Bunlar arasında İpar Yalısı 45 milyon dolar, Kuleli’deki yalı 33 milyon dolar ve Yeniköy’deki yalı 30 milyon dolar. Yalı dediğimiz zaman örneğin elimde bir tane Beykoz’da bir yalı var.Üç katlı 150 metrekareli kapalı alanlı. Kat mülkiyetli, iskanlı ikinci derece tarihi eser önüne de teknenizi bağlayabiliyorsunuz, rıhtımı da var. Yaklaşık değeri 2 milyon dolar. Buradan da pazarlık payı olabilir. Burası çok ünlü bir ailenin yaşadığı yerdi. En üst ütopik rakam 150 milyon dolara Katarlılara satıldı. Şu an 95 milyon dolar ile Zeki Paşa Yalısı satışta. Yine Sadrazam Kadri Paşa Yalısı. Bildiğim bunun gibi birçok yalı isimleri var.”

İstanbul Boğazı’nda kaç yalı var?

İstanbul Boğazı’nda, Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı var.

Boğaz’daki toplam birinci sınıf tarihi yalı sayısı ise Beykoz’da 18, Üsküdar’da 24, Sarıyer’de 41 ve Beşiktaş’ta altı olmak üzere 89 adet.

İkinci sınıf tarihi yalıların dağılımı ise Beykoz’da 64, Üsküdar’da 20, Sarıyer’de 74 ve Beşiktaş’ta 30 olmak üzere toplam 208 adet.

Üçüncü sınıf tarihi eser niteliği taşıyan yalılar ise Beykoz’da 27, Üsküdar’da 20, Sarıyer’de 21, Beşiktaş’ta ise bir olmak üzere toplam 69 adet.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER