A3 Haber

2019 yılında en az 100 gazete kapandı, binlerce gazeteci işsiz kaldı

2019 yılında en az 100 gazete kapandı, binlerce gazeteci işsiz kaldı

2019 yılında en az 100 gazete kapandı, binlerce gazeteci işsiz kaldı
Aralık 31
22:09 2019

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türk basını açısından 2019 yılının karnesini çıkarttı. 2019 yılının gazete ve gazeteciler açısından “kara bir yıl” olarak nitelendiren Atila Sertel,en az 100 gazetenin kapandığını açıkladı. Sertel, on yılda işsiz kalan gazeteci sayısının on bini aştığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2019 yılının gazete ve gazeteciler açısından kara bir yıl olduğunu belirterek, Türk basınının içinde bulunduğu krizin karnesini çıkardı.

Basın yayın organları ve medya çalışanlarının son on yedi yıldır verdiği basın ve ifade özgürlüğü mücadelesine, ekonomik yönden ayakta kalma mücadelesinin de eklendiğini vurgulayan Sertel, 2019 yılında yüze yakın gazetenin kapatıldığını bildirdi.

ANKA’nın haberine göre on yılda işsiz kalan gazeteci sayısının on bini aştığını öne süren Sertel, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise 119 basın yayın kuruluşu kapatılırken, son 5 yılda 3 bin 804 gazetecinin basın kartı iptal edildiğini bildirdi. Atila Sertel, ülke ekonomisindeki kötü gidişat ve dışa bağımlılık nedeniyle gazete ve kitap basımı yapan yayınevlerinin yaşayamaz hale gelmesi nedeniyle, basın ve medya kuruluşlarının krize girdiğini kaydetti.

Muhaliflere gözdağı

2019 yılının son günlerinde yaşanan Sözcü Gazetesi’nin deneyimli isimlerine verilen hapis cezalarının ve Basın İlan Kurumu’nun Cumhuriyet ile Birgün gazetelerine resmi ilan akışını durdurma kararlarının Türk basınının içinde bulunduğu son 17 yılın özeti olduğunu söyleyen Atila Sertel, “Adında “Ak” olan partinin bütün icraatlarının kara” diyerek, basın özgürlüğü konusunda iktidara yüklendi.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmalar Vakfı’nın (SETA), yeni yayımladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporda, yabancı basının Türkçe servislerinde çalışan gazetecileri hedef aldığını öne süren Sertel, gazetecilerin fişlendiğini söyledi.

Çok sayıda gazeteci tehdit ve saldırıya uğradı

Atila Sertel, “Raporda, söz konusu kuruluşlarca yapılan haberler kısaca ele alındıktan sonra görevli gazeteciler hakkında isim isim geçmişte hangi medya kuruluşlarında çalıştıkları bilgileri (eksiklikler ile) verilerek, Twitter’daki sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili “hükümet karşıtı” veya “hükümete eleştirel” gibi yorumlar sıralandı” dedi.

CHP’nin gazeteci kökenli vekili Atila Sertel, 2019 yılında çok sayıda gazetecinin tehdit ve saldırıya uğradığını da belirterek, bu durumu eleştirdi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER