A3 Haber

Eski Nissan CEO’sunun firarında kullanılmıştı: Zarrab’ın uçağına tedbir

Eski Nissan CEO’sunun firarında kullanılmıştı: Zarrab’ın uçağına tedbir

Eski Nissan CEO’sunun firarında kullanılmıştı: Zarrab’ın uçağına tedbir
Ocak 04
13:10 2020

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, eski Nissan CEO’su Ghosn’un İstanbul üzerinden gerçekleşen firarıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, firarda kullanılan uçağa tedbir konduğunu belirtti.

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un, Japonya’dan Lübnan’a İstanbul üzerinden kaçmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Gül, şuları söyledi: “Bu konuyla ilgili Bakırköy Başsavcılığı soruşturmayı başlattı ve 7 kişi hakkında gözaltı işlemi yapılmıştı. Bu kişilerden 5 kişi tutuklandı. Pilotlar ve firmanın yetkilisi tutuklandı. Soruşturma sürdürülüyor. Orada yabancılar var, transit geçişi yapanlar, bunların ifadeleri dikkate alınarak soruşturmayı yürütecekler. Bu konuda Başsavcılık da açıklamasını yaptı. Başka ülkelerde işlenen hususlar, suçlar var. Kırmızı bülten çıkarsa tüm dünyadaki ülkeler, suçlunun iadesiyle ilgili; ilgili ülke mahkemesine iade etmesi gerekiyor. Türkiye zaten anlaşmanın bir parçası. Türkiye de öyle bir fail varsa bu konuda ilgili ülkeye iadesini yapacaktır. Bu olayla ilgili Türkiye’de bu olaya destek olanlarla ilgili soruşturma devam ediyor. Mahkeme kararı sonuçlanmadan da konuyla ilgili bir şey söylemek imkansız. Sıcak, yeni bir olay.”

Gül, Çelik’in “Japonya ile temas kuruldu mu?” şeklindeki sorusuna, “Japonya’dan da adli yardımlaşma talebi gelmedi. Ama Türkiye bir hukuk devleti. Kim bu anlamda bir suç işlemişse yargı merciileri bu konunun peşinde. İlgili uçaklarla ilgili de tedbir kondu” yanıtını verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles