A3 Haber

Meteorolojiden ikinci kez kırmızı uyarı: Bu sefer Mersin için!

Meteorolojiden ikinci kez kırmızı uyarı: Bu sefer Mersin için!

Meteorolojiden ikinci kez kırmızı uyarı: Bu sefer Mersin için!
Ocak 05
17:59 2020

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yarın sabahtan itibaren Adana ile Mersin’de kuvvetli ve gök gürültülü yağış beklendiği duyuruldu. Çarşamba gününe kadar sürmesi beklenen yağışlara karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi. ‘MeteoUyarı’ haritasında Antalya‘dan sonra ikinci olarak Mersin, kırmızı ile gösterildi.

A3 Haber Merkezi-  Meteroloji Genel Müdürlüğü’nün Antalya için verdiği ‘kırmızı kod’ uyarısının ardından bugün de Mersin için kırmızı kod uyarısı yapıldı. Antalya için kırmızı kod verildiğinde, metrekareye 150 kilogram yağmur düşmüştü. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamayla, Mersin ve Adana’da yarın sabah saatlerinden itibaren kuvvetli ve gök gürültülü yağış beklendiğini belirtti. Çarşamba sabahına kadar şiddetli ve yer yer aşırı olmak üzere yağışların süreceği ifade edilen açıklamada, metrekareye 100-200 kilogram yağış düşmesinin beklendiği açıklandı. Açıklamada; sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, kıyıya yakın kesimlerde hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarı sistemi olan ‘MeteoUyarı’ haritasında Mersin, kırmızı ile gösterildi. Antalya’dan sonra ilk kez kullanılan kırmızı uyarı, hava durumunun çok tehlikeli olacağı anlamını taşıyor, kuvvetli meteorolojik olayın tahmin edildiği, hasar ve kayıpların olmasının muhtemel olduğu belirtiliyor. Bu olayların çoğu durumda geniş alan üzerinde hayatı tehdit edebileceğine dikkat çekilen uyarıda, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin sıklıkla takip edilmesi gerektiği bildirildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER