A3 Haber

Mücadele kazandı: İÜ Rektörlüğü, yemek zammı ve kahvaltının kaldırılması kararını iptal etti!

Mücadele kazandı: İÜ Rektörlüğü, yemek zammı ve kahvaltının kaldırılması kararını iptal etti!

Mücadele kazandı: İÜ Rektörlüğü, yemek zammı ve kahvaltının kaldırılması kararını iptal etti!
Ocak 06
02:14 2020

Öğrencilerin bir süredir protesto ettiği kahvaltının kaldırılması ve yemek zammı kararında geri adım. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, yemek zammı ve kahvaltının kaldırılmasına ilişkin verdiği kararı iptal ettiğini açıkladı.

A3 Haber Merkezi- İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencilerinin mücadelesi kazandı. Öğrenciler bir süredir protesto eylemleri ve imza kampanyası ile kahvaltının yeniden getirilmesi ve yemek zammının geri çekilmesini istiyordu. Öğrencilerin mücadelesi sonucu  İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü geri adım atarak kararı iptal etti.

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin intihar ettiği ve sosyal medyadan en son “Yemekhane kartımda sadece bir liram var” paylaşımı yaptığı ortaya çıktı. Sibel Ünli‘nin intiharı infial yaratmış ve sosyal medyada yemek zammı ile kahvaltının kaldırılması büyük tepki toplamıştı.

Kahvaltı geri geldi, yemek zammı iptal!

İÜ Rektörlüğü konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. İÜ Rektörlüğü açıklamasında şöyle denildi: “İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur. 2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir. Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır. Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles