A3 Haber

Brezilya Yüksek Mahkemesi’nden İsa’yı eşcinsel olarak gösteren filme izin

Brezilya Yüksek Mahkemesi’nden İsa’yı eşcinsel olarak gösteren filme izin
Ocak 10
13:58 2020

Brezilya’da Yüksek Mahkeme, ‘İsa’yı eşcinsel biri gibi gösterdiği’ gerekçesiyle tepkilere neden olan Netflix filminin yayından kaldırılması yönündeki alt mahkeme kararını bozdu.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, ‘milyonlarca Katolik’in onurunu kırdığı’ gerekçesiyle yapılan şikayet başvurusunu değerlendiren alt mahkemenin, ‘The First Temptation of Christ’ (İsa’nın İlk Günahı) adlı yapımın, internet üzerinden film ve dizi izleme platformu Netflix’ten geçici olarak kaldırılması yönünde verdiği kararı iptal etti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Yüksek Mahkeme Başkanı Dias Toffoli, ‘ifade özgürlüğünün demokrasinin temeli olduğunu’ belirterek, Netflix’in filmi yayınlamaya devam edebileceğine hükmetti.

“Mizahi hiciv inancı zayıflatmaz”

Toffoli, “Hiç kimse, bir mizahi hicvin, temelleri 2 bin yıl öncesine dayanan ve Brezilya vatandaşlarının çoğunun inancı olan Hristiyan inancının değerlerini zayıflatma kabiliyeti olduğunu varsayamaz” ifadesini kullandı.

Brezilya’da, Netflix’te söz konusu komedi filminin yayından kaldırılması için başlatılan imza kampanyasına 2 milyon kişi destek vermişti.

Rio de Janeiro yargıcı Benedicto Abicair, önceki gün, bir Katolik örgütünün ‘milyonlarca Katolik’in onurunu kırdığı’ gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine, şirketin bu yapımı yayından kaldırmasına hükmetmişti.

“İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli”

Abicair, yapımın üst mahkeme kararını verene kadar yayından çekilmesinin, ‘sadece Hristiyan toplumu değil, çoğu Hristiyan olan Brezilya toplumu açısından da faydalı olacağını’ bildirmişti.

Filmin yapımcısı Brezilyalı komedi grubu Porta dos Fundos’un Rio’daki merkezi, yapım nedeniyle Noel arifesinde bir grubun molotof kokteylli saldırısına uğramıştı.

46 dakikalık ‘The First Temptation of Christ’ filminde 30. doğum gününde eve dönen İsa’nın, eşcinsel olduğu ima ediliyor. Filmin yapımcıları, bunun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.