A3 Haber

AB: Libya üzerinden yeni bir göç dalgasından çekiniyoruz

AB: Libya üzerinden yeni bir göç dalgasından çekiniyoruz

Ocak 11
00:42 2020

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “AB olarak Libya üzerinden yeni bir göç dalgasından çekiniyoruz” açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Konseyi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell’in çağrısıyla olağanüstü toplandı.

Toplantıda, ABD-İran krizi ve Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararından sonra AB kurumlarında başlayan diplomasi trafiği hakkında bilgilendirilen üye ülkelerin Dışişleri Bakanları, AB’nin önümüzdeki günlerde atacağı adımları görüştü.

Yerel saatle 13.00’te başlayan AB Dışişleri Bakanları toplantısı dört saatten uzun sürerken, toplantı sonrası düzenlenen basın açıklamasında Libya, İran ve Irak konularının ele alındığı açıklandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borrell, Libya’da yaşanan savaş nedeniyle “AB olarak Libya üzerinden yeni bir göç dalgasından çekiniyoruz” dedi.

Borrell, “Libya’da sığınmacı baskısı ihtimali devam ediyor. Olası bir istikrarsızlık Libya üzerinden gelebilecek yeni sığınmacı dalgası getirebilir. Bu amaçla AB olarak askeri çatışmaları engelleyecek her türlü politik çabayı destekleme kararı aldık” diye konuştu.

Iran konusunun da görüşüldüğünü belirten Borrell, “İran ile nükleer anlaşmanın devam edebilmesi ekseninde bir politika izlenmesi yolunu benimsiyoruz. AB’nin Irak’ta IŞİD’le mücadele amacıyla koalisyon güçlerinin varlığına devam etmesi kararı aldık” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER