A3 Haber

Saatte sekiz kadın şiddete uğruyor!

Saatte sekiz kadın şiddete uğruyor!

Ocak 13
14:52 2020

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’nden yedi yılda toplamda 514 bin kişi yararlandığı bilgisini hatırlatarak, yılda yaklaşık 73 bin 500, ayda 6 bin 100, günde 204, saatte de sekiz kadının şiddete uğradığının resmi olarak belgelendiğini söyledi.

A3 Haber Merkezi- Türkiye genelinde 81 ilde faaliyet gösteren Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın açıkladığına göre son yedi yılda 514 bin başvuru yapıldı. ŞÖNİM’e yapıla başvuruya göre de her bir saatte ortalama sekiz kadın şiddete uğradığı gerekçesiyle resmi merkezlere başvurdu.

Konuyu değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Bu merkezlerden haberi dahi olmayan şiddet mağduru kadınları da düşünürsek ortaya çıkan tablonun acılığı daha da artıyor” dedi. İlgezdi’nin Türkiye genelinde 81 ilde faaliyet gösteren ŞÖNİM’lerle ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuruya yanıt verilmezken, bugüne kadar kaç kadının şiddet nedeniyle merkezlere başvuru yaptığı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bütçe konuşmasının satır arasından çıktı.

İlgezdi, Oktay’ın 2020 bütçe konuşmasında bugüne kadar açıklanmayan ŞÖNİM’lere yapılan başvuru sayılarıyla ilgili olarak tek cümlelik bir açıklama yaptığını hatırlatarak, Oktay’ın “81 ilde hizmete açtığımız Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’nden bugüne kadar toplamda 514 bin kişi yararlanmıştır” dediğini söyledi.

ŞÖNİM’lerin yedi yıldır hizmet verdiğini anımsatan İlgezdi, resmi veriye göre, yılda yaklaşık 73 bin 500, ayda 6 bin 100, günde 204, saatte de sekiz kadının şiddete uğradığını ortaya çıkardığını ifade etti.

“Bakan bilgiyi gizliyor”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ŞÖNİM’lerle ilgili ayrıntılı bilgiyi kamuoyuyla paylaşmadığını belirten İlgezdi, “Sayın Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okay’ın açıkladığı rakamları ya bilmiyor ya da bilgi gizliyor. Bakanlık kulağının üzerine yatarak şiddeti gizleyemez ve önleyemez” diye konuştu. ŞÖNİM’lerin bağlı olduğu Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne ayrılan bütçenin bakanlığın bakış açısını gösterdiğine işaret eden İlgezdi, “Kadın başına 3 lira ayıran Aile Bakanlığı aslında kadına, şiddeti de, tacizi de, sefaleti de hak görüyor” dedi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER