A3 Haber

Oyuncu ve müzisyen Recep Aktuğ yaşamını yitirdi

Oyuncu ve müzisyen Recep Aktuğ yaşamını yitirdi

Oyuncu ve müzisyen Recep Aktuğ yaşamını yitirdi
Ocak 14
09:03 2020

“Aşk-ı Memnu” adlı dizide “Hilmi Bey”, “Kurtlar Vadisi”nde “Konsolos Ender Bey” karakterlerini canlandıran oyuncu Recep Aktuğ, 65 yaşında yaşamını yitirdi.

Usta oyuncu uzun zamandır KOAH tedavisi görüyordu. Aşk-ı Memnu dizisinde “Hilmi” karakterini canlandırarak geniş kitlelere tarafından tanınan Recep Aktuğ yaşamını yitirdi.

Aktuğ, geçen aylarda hastaneye kaldırılmış, usta oyuncuya KOAH teşhisi konulmuştu.

Recep Aktuğ’un sosyal medya hesabından “Recep Aktuğ vefat etmiştir….Tüm sevenlerinin başı sağ olsun….” mesajı yayımlandı.

Recep Aktuğ’un oyuncu kızı Zeynep Aktuğ sosyal medya hesabından, “Canım babam Recep Aktuğ’u kaybettim” mesajını paylaştı.

Recep Aktuğ kimdir?

Recep Aktuğ, 1954’de İzmir Çeşme’de doğdu, ilk ve orta eğitimini İzmir’de tamamladı. 1973te liseye devam ederken anadolu pop tarzında müzik yaptığı “Gelenek” adlı bir müzik grubu vardı. İlk profesyonel çalışmasını da bu grupla İzmir Mogambo gece kulübünde yaptı. 1974’te yılında İstanbul Üniversitesi Şişli Siyasal Bilgiler Yüksek Okulu’nda okurken “Grup Stüdyo” adlı gruba katıldı. Siyasal Bilgiler’de dört yıl okuduktan sonra TM Devlet Konservatuvarı’na kaydoldu. Eğitimi süresince pazarlamacılık, grafikerlik gibi işlerde ve Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabir olarak çalıştı. Recep Aktuğ, arkadaşları ile birlikte “Arı Yapım” adlı bir şirket kurdu. Sezen Aksu şirketin ilk sanatçısı, Kaybolan Yıllar ilk albümü oldu.

Bu çalışmayı Türkiye’de olay haline gelen “Disko Fasıl” takip etti. Recep Aktuğ, 1976’da Türkiye’nin ilk eşlik vokal grubu Kısa Dalga’yı kurdu. Kısa Dalga ilk gece çalışmasını Ayten Alpman ile Sheraton otelinde yaptı. 1978’de Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazandı. 1979’da Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981’de Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini çıkardı. Bebek Belediye Gazinosu’na Sezer Güvenirgil ile birlikte çıktı. Bu çalışma sonrası oteller donemi başladı. 1983’te Etap Marmara Oteli Merhaba Bar’ında çalıştı.

1983’te Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile Almanya’da Türkiye’yi temsil etti. Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen Aktuğ, reklam filmleri ve dizilerde rol aldı.

Recep Aktuğ’nun Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana ve Siyah Gül adlı iki müzik albümü var. Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi.

Koçbank’ın “pusula” reklamı, “Kurtlar Vadisi” dizisinde “Konsolos Ender Bey” karakteri ve “Aşk-ı Memnu” adlı dizide “Hilmi” karakteri bunlardan bazıları.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER