A3 Haber

Hulusi Akar’dan Libya açıklaması: ‘Ateşkes bitti’ sözünün sahada karşılığı yok

Hulusi Akar’dan Libya açıklaması: ‘Ateşkes bitti’ sözünün sahada karşılığı yok

Hulusi Akar’dan Libya açıklaması: ‘Ateşkes bitti’ sözünün sahada karşılığı yok
Ocak 15
14:40 2020

Halife Hafter, ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrılmıştı. Konuyla ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Libya’da ateşkesin çöktüğünü söyleyemeyiz. ‘Ateşkes bitti’ sözlerinin sahada, alanda karşılığı yok” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP’nin Libya siyaseti konusundaki eleştirilere yanıt vererek “‘Libya’da ne işimiz var?’ sorusu bu durumda havada kalıyor” dedi.

Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter’in Moskova’dan ateşkes kararı almadan çekilmesiyle ilgili konuşan Akar, “Libya’da ateşkesin çöktüğünü söyleyemeyiz. Sosyal medyada yer alan ‘ateşkes bitti’ sözlerinin sahada, alanda karşılığı yok” diye konuştu.

“Hafter’e ‘yapma’, ‘etme’ şeklinde kısıtlamalar oldu”

Moskova’da yapılan görüşmelere de katılan Bakan Akar, Hafter’in zaman istediğini işaret ederken, “Biz ilkeli bir şekilde bekliyoruz. Muhatap Ruslardır. Biz sonucu bekliyoruz. 19 Ocak’ta Berlin’de toplanacak uluslararası konferansta bir sonuca varılacağını umuyoruz. Berlin’deki konferansta Hafter de Serrac da olacak. Oradan bir sonuç çıkabilecektir. Türkiye’nin Rusya ile birlikte olayı domine etmesi bazıları tarafından pek şey yapılamadı. Hafter’e de bazı kısıtlamalar oldu ‘yapma’ ‘etme’ şeklinde. Hem ipi koparamadılar, hem de süre istediler. Berlin’de bunların bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Sonuçta biz barıştan yanayız, siyasi çözümden yanayız” diye konuştu.

“Desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz”

Akar, “Libya’da en kötü senaryo ne olur?” sorusuna ise “Libya’daki kardeşlerimizin (Sarraç yanlıları) mücadelesi sürecektir. Onlar son derece kararlı. Kendilerini asli unsur olarak kabul ediyorlar. Devletin başı kabul ediyorlar. Diğerlerini asi olarak görüyorlar. Biz de onların isteği doğrultusunda desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” yanıtını verdi.

“Eğitim işbirliği timimiz Libya’da”

Libya’daki Türk askeri varlığının adını da ilk kez açıklayan Bakan Akar, “Libya eğitim işbirliği timimiz var orada. Mutabakat çerçevesinde onların askeri eğitim, işbirliği faaliyetlerini destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Akar, Türk timindeki asker sayısının da ihtiyaca göre değiştiğini kaydetti.

İran ile ABD arasında son günlerdeki gerginliğe de değinen Akar, “İran ve ABD arasındaki tansiyonun düşme eğiliminde olduğunu değerlendiriyoruz ve bunu telkin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Hafter yanlıları “savaş sürecek” diyor

Akar’ın ateşkes yapılmamasının “sahada karşılığı olmadığını” iddia etmesine karşın Libya’da savaş sürüyor. Hafter’e bağlı birlikler BAE, Rusya ve Mısır’dan aldıkları askeri destekle Trablus’a operasyon düzenliyor.

Libya’da Halife Hafter müttefiki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, ‘ateşkesin sona erdiğini, savaşın devam edeceğini’ duyurdu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER