A3 Haber

Optimar Araştırma Başkanı: Yeni parti isteyenlerin oranı düştü, İmamoğlu ve Yavaş muhalefet ihtiyacını karşıladı

Optimar Araştırma Başkanı: Yeni parti isteyenlerin oranı düştü, İmamoğlu ve Yavaş muhalefet ihtiyacını karşıladı

Optimar Araştırma Başkanı: Yeni parti isteyenlerin oranı düştü, İmamoğlu ve Yavaş muhalefet ihtiyacını karşıladı
Ocak 16
08:55 2020

Optimar’ın Türkiye genelinde yaptığı ankete göre “Yeni partiye ihtiyaç var” diyenlerin oranı yüzde 14.9’a düştü. Optimar Araştırma’nın Başkanı Hilmi Daşdemir, toplumun muhalefet ihtiyacını CHP’li belediyeler ile İmamoğlu ve Yavaş’ın karşılamaya başladığını söyledi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Yeni partilere ilgi azalıyor” başlığıyla yayımlanan yazısında “Yeni kurulan ya da kurulacak olan partilerle ilgili bilgileri zaman zaman paylaşıyorum. Ama bir yandan da bu partilere olan ilgi ne düzeyde onu ölçmeye çalışıyorum” diye yazdı.

Bu noktada Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir ile konuştuğunu belirten Selvi, şöyle devam etti:

Yeni partilere ihtiyaca ilişkin en yüksek oranı yüzde 34.6’yla 2019 yılı Şubat ayında bulduklarını belirtti. Yani yerel seçimlerden hemen önce. Yerel seçimlerden sonra ise “Yeni partiler kurulsun” diyenlerin oranında hızlı bir düşüş tespit edilmiş. Optimar’ın 12-15 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptığı ankette “Yeni partiye ihtiyaç var” diyenlerin oranı yüzde 14.9 çıkıyor. Bu oran eylül ayında 25.8’den ekim ayında 18.6’ya gerilemiş. Ali Babacan partisini kurana kadar bu oran yüzde 10’a düşerse şaşırmayın.

Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’den bu sonuçlarını yorumlamasını istedim.

Daşdemir önce önemli bir noktaya dikkat çekti.

“Yeni partiye ihtiyaç var diyenlerin öncelikle homojen olmadığını görüyoruz. Kimi yeni partinin kimliğinin Atatürkçü olmasını, kimi milliyetçi olmasını, kimi demokrasiyi öncelemesini, kimi ekonomiyi, kimi ise İslamcı bir çizgide olmasını istiyor” dedi.

Sonra madde madde anlattı.

“Yeni parti kurulmalı” diyenlerin tek bir partide toplanması mümkün gözükmüyor.
CHP’li belediyeler yeni partiye olan talepleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı.

Bunlara bir noktayı da ben eklemek istiyorum.

Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, yeni partileri kurarken sırtlarında eski bagajlarını da taşıyorlar. AK Partili eski Cumhurbaşkanı, eski Başbakan ve eski Başbakan Yardımcısı toplumun yenilenme ihtiyacına ne kadar cevap verecek? Eski AK Partililerin kurduğu partiler, seküler seçmene ne kadar hitap edecek?

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığı döneminde altına imza atıp destekledikleri icraatlara bugün karşı çıkmaları toplumda onlara olan güveni sarsıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER