A3 Haber

Yunanistan’da ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayı oldu

Yunanistan’da ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayı oldu

Yunanistan’da ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı adayı oldu
Ocak 16
10:35 2020

Yunanistan’da şubat ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için hükümet adayını açıkladı. Başbakan Kiryakos Mitçotakis Danıştay Başkanı Katerina Sakellaropoulou’yu adayının olduğunu duyurdu.

Yunanistan’da şubat ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için hükümet adayını açıkladı. Başbakan Kiryakos Mitçotakis, dün yaptığı halka sesleniş konuşmasında Danıştay Başkanı Katerina Sakellaropoulou’yu adayının olduğunu açıkladı.

Konuşmasında Yunanistan’da ilk defa bir kadın cumhurbaşkanı adayının olduğunu söyleyen Başbakan Miçotakis, uluslararası alanda tanınan partiler üstü bir kişi olduğunu dile getirdi.

“Yunan kadını layık olduğu yeri alıyor”

Miçotakis, “Ülkemizin en yüksek makamda bir kadına sahip olmasının zamanı geldiğini düşünüyorum. Yunan toplumunda halen kadınların aleyhinde birçok ayırım söz konusu. Bu artık tepeden başlayarak değişiyor. 21. yüzyılın başında Yunan kadını layık olduğu yeri alıyor” dedi.

Dün öğle saatlerinde Danıştay Başkanı Sakellaropoulou ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’u ziyaret eden Başbakan Miçotakis, hükümetin kararını bildirmişti.

Pavlopulos’un görev süresi 15 Şubat’ta sona erecek 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un görev süresi 15 Şubat’ta sona erecek. Şubat ayı başında yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimi, için muhalefet partileri adayını henüz açıklamadı. Pavlopoulos bir önceki koalisyon hükümeti SYRIZA ve ANEL’in ortak adayıydı. 2015’te yapılan seçimlerde 293’ün oyu 233’ünü alarak Yunanistan’ın 16. cumhurbaşkanı olmuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER