A3 Haber

Dolmayan camilere her gün bir yenisi ekleniyor: İşte kişi başına düşen cami sayısı

Dolmayan camilere her gün bir yenisi ekleniyor: İşte kişi başına düşen cami sayısı
Ocak 17
21:11 2020

Türkiye’de ibadete açık 88 bin 681 cami bulunuyor. Ülke genelinde 3 bin 446 cami ile İstanbul ilk sırada yer alırken yapılan araştırmaya göre kişi başına en fazla caminin düştüğü kent 2 bin 617 cami ile Kastamonu oldu. En çok camiye sahip kent İstanbul olarak kayıtlara geçse de her geçen gün artan nüfus nedeniyle kişi başına düşen cami sıralamasında İstanbul son sıralarda yer alıyor.

A3 Haber Merkezi| Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de ibadete açık 88 bin 681 cami bulunuyor. İstanbul’daki cami sayısı 3 bin 446. İstanbul’un ardından Konya 3 bin 204 cami ile ikinci sırada yer alırken, 3 bin 102 cami ile Ankara üçüncü, 2 bin 724 cami ile Samsun dördüncü ve 2 bin 617 cami ile Kastamonu beşinci sırada yer alıyor.

Kişi başına düşen camii sayısında Karadeniz başı çekiyor

Kişi başına düşen cami sayısında Kastamonu zirvede yerini aldı. 372 bin nüfusa sahip Kastamonu’nda 2 bin 617 cami yer alırken ülke genelinde kişi başına düşen cami sayısı bakımından ilk sırayı aldı. Sinop, Bartın ve Bolu Türkiye’de kişi başına düşen cami sayısında başı çeken kentler olarak dikkat çekti. Toplam cami sayısı bakımından İstanbul ilk sırada yer almasına rağmen artan nüfus sayısı ile birlikte kişi başına düşen cami sayısı ülke ortalamasının altında kaldı. İstanbul yanı sıra İzmir’de  bin 902 cami bulunmasına rağmen Türkiye ortalamasının altında.