A3 Haber

Suriye resmi ajansından ‘YPG’yle mücadele görüşüldü’ iddiasına yalanlama

Suriye resmi ajansından ‘YPG’yle mücadele görüşüldü’ iddiasına yalanlama
Ocak 17
12:15 2020

Suriye’nin resmi ajansı SANA, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriye istihbaratı arasındaki görüşmelerde “YPG’yle mücadele” konusunun ele alındığı iddiasını yalanladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Rusya, Türkiye ve Suriye temsilcilerinin Moskova’da bir araya geldiğini iddia etmişti.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, YPG’ye karşı mücadelenin de masada olduğu bir toplantıda, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başı Ali Memlük’ün görüştüğünü açıklamıştı.

İki ülkenin istihbarat servislerinin tepe isimlerinin görüşmesi dikkat çekmişti.

Suriye’den yalanlama

Türk yetkilinin Reuters’a yaptığı açıklamada “YPG’ye karşı mücadele” bölümüne Suriye’de itiraz geldi.

SANA’da yer alan haberde, “Bilgi sahibi bir kaynak Suriye, Rusya ve Türkiye’nin Moskova’da bulundukları toplantıda Suriye’nin kuzeyinde Kürt silahlı grupların varlığına karşı muhtemel bir koordinasyon yapıldığına ilişkin haberlerin asılsız ve tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti” ifadeleri yer aldı.

“Haberler doğru değil”

SANA, görüştüğü kaynağa dayandırdığı haberinde şu satırlara yer verdi:

“Kaynak söz konusu toplantıda bu Kürt Halk Koruma Birlikleri adlı silahlı grupların ülkenin kuzeyindeki varlıkları ve bu gruplara karşı ortak çalışma imkanı olduğu yönünde Reuters Ajansının öne sürdüğü haberlerin aslı gerçeği olmadığının altını çizdi.

13 Ocak tarihinde Suriye, Rusya ve Türkiye Moskova’da bir araya gelmiş, toplantıda Suriye Türkiye’den Suriye’nin egemenliği ve bağımsızlığına tam ve noksansız bağlılık göstermesini talep etmişti. Toplantıda Suriye Türkiye rejiminden Suriye’nin egemenliği ve bağımsızlığının yanı sıra toprak ve halk bütünlüğü ve selametine saygı göstermesini talep etti. Aynı zamanda Türkiye rejimine tabi tüm güçlerin derhal ve koşulsuz bir şekilde Suriye topraklarının tamamından çekilmelerini talep etti.

Suriye’nin toprakları üzerinde teröre karşı savaşını sürdürme azim ve kararlılığının bir kez daha altını çizen Suriye; İdlib ilinin tamamının terörden kurtarılacağını bir kez daha vurguladı.”