A3 Haber

‘Erdoğan popülerliğini yitiriyor, İmamoğlu yakaladı’

‘Erdoğan popülerliğini yitiriyor, İmamoğlu yakaladı’
Ocak 18
18:09 2020

Araştırma kuruluşu MetroPOLL, Türkiye’de politikacıların beğenilirliği ve “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu üzerinden seçmenlerin görüşü üzerine bir araştırma yaptı. Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu’nu beğenenler arasındaki fark yüzde 1.6.

Stratejik ve sosyal araştırmalar yapan araştırma kuruluşu MetroPOLL, Türkiye’de politikacıların beğenilirliği ve “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu üzerinden seçmenlerin görüşü üzerine dikkat çekici bir araştırma yaptı.

Araştırmanın en çok beğenilen siyasetçiler kısmına bakıldığında ilk sırayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aldı. Erdoğan’ı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu takip etti.

Araştırmanın üçüncü sırasında ise bir başka CHP’li, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bulunuyor. Erdoğan’ı beğenenlerin oranı yüzde 50.2’yi bulurken, Ekrem İmamoğlu’nu beğenenlerin oranı yüzde 48.6, Mansur Yavaş’ı en beğenilen politikacılar arasında destekleyenlerin oranı ise yüzde 38.8 şeklinde.

Independent Türkçe’nin haberine göre 12 siyasetçinin dahil edildiği listede üç politikacı yerel siyaset figürlerinden, ikisi halihazırdaki partilerin genel başkanlarından oluşuyor.

Geriye kalan diğer üç politikacıdan biri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, diğeri yeni parti hazırlığında olan Ali Babacan, öteki ise halen hapiste olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş.

Sadece üç parti barajı geçebiliyor

Araştırma şirketinin düzenlediği ankette katılımcılara yönelttiği bir başka soru da “Eğer Pazar günü seçim olursa kime oy verirsiniz?” oldu.

Aralık 2019’da düzenlenen anketin sonuçlarına göre iktidardaki AKP yüzde 34.2 ile birinci sırada. AKP’yi yüzde 20.7’lik oy oranı ile CHP takip ediyor.

​Mecliste temsil edilen diğer partiler arasında MHP’nin oy oranı yüzde 8.2, HDP’nin yüzde 9.2, İYİ Parti’nin yüzde 6.9, Saadet Partisi’nin yüzde 0.6’luk bir seçmen desteğine sahip olduğu görünüyor. Yüzde 5.4’lük bir kesim ise ‘Kararsız’ olduğunu belirtiyor. Kararsızlar dağıtıldığında ise AKP’nin oyu yüzde 41, CHP’nin 24.8, HDP’nin yüzde 11, MHP’nin ise yüzde 9.8 oluyor.

Anket sonuçlarına göre sadece 3 parti seçim barajını geçiyor: AKP, CHP ve HDP.

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’ne oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 1.7 iken, Ali Babacan’ın kurması beklenen siyasi partiyi destekleyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 1.4’ü buluyor.

Kime oy vereceği ile ilgili soruya yanıt vermeyenlerin oranı yüzde 7.8.