A3 Haber

Avrupa Konseyi medya raporu: Türkiye, gazetecileri susturmaya son versin

Avrupa Konseyi medya raporu: Türkiye, gazetecileri susturmaya son versin

Avrupa Konseyi medya raporu: Türkiye, gazetecileri susturmaya son versin
Ocak 19
19:45 2020

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından hazırlanan, “Avrupa’da gazetecilerin güvenliği ve medya özgürlüğü” konulu bir raporda, “Türkiye, ceza ve terörle mücadele yasalarını basın ve gazetecileri susturmak için suiistimal etmeye son versin” ifadelerine yer verildi.

İngiliz parlamenter George Foulkes tarafından hazırlanan ve Strasbourg’da düzenlenecek AKPM Genel Kurul oturumunda salı günü tartışılarak oylanacak rapor ve buna bağlı karar tasarısında, Avrupa Konseyi içinde en fazla tutuklu gazetecinin Türkiye’de olduğu saptaması yapıldı.

Genel Kurul öncesi Kültür, Eğitim Medya Komitesi’ndeki oylamada, AKPM üyesi MHP milletvekili Kamil Aydın rapora itirazlarını dile getirdiği muhalefet şerhi koydu.

Gazeteciler keyfi bir biçimde aylarca ve yıllarca tutuklu kalıyor

Türkiye’de gazetecilerin mahkeme öncesi keyfi bir biçimde aylarca ve yıllarca tutuklu kaldığı ifade edilen raporda, bu durumun ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı bulunduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da alınan kararlarda eleştirildiği hatırlatıldı.

Raporda, AKPM’nin daha önce aldığı kararlara uygun olarak Türkiye’den, Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299. maddesini, “devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlarla” ilgili 301. maddesini kaldırması veya değiştirmesi isteniyor.

RTÜK, AİHM içtihatlarına uygun hareket etsin

RTÜK’e verilen internet medyasını denetim görevine de atıfta bulunan AKPM raporu, bu kurumun görevini AİHM içtihatlarına uygun yapması çağrısında bulunuyor.

İnternet erişimindeki engeller kaldırılsın

Raporda, ayrıca internet kullanımı yasasında “ulusal güvenlik” adına gereksiz bir şekilde internete erişimin engellenmesi için kullanımındaki engellerin kaldırılması isteniyor.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER