A3 Haber

Mısır’da gözaltına alınan Anadolu Ajansı çalışanları serbest bırakıldı

Mısır’da gözaltına alınan Anadolu Ajansı çalışanları serbest bırakıldı

Mısır’da gözaltına alınan Anadolu Ajansı çalışanları serbest bırakıldı
Ocak 19
14:08 2020

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, “Mısır’da 14 Ocak’ta gözaltına alınan çalışanlarımızın tamamı serbest bırakıldı” dedi.

Mısır, Anadolu Ajansı Kahire ofisine düzenlenen polis baskını sırasında gözaltına alınan çalışanların tamamını serbest bıraktı.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, “Mısır’da 14 Ocak’ta gözaltına alınan çalışanlarımızın tamamı serbest bırakıldı” dedi.

Polis kontrolünde tutuluyorlardı

Perşembe günü serbest kaldıktan sonra Türkiye’ye gelen AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı’nın ardından geriye kalan Mısır vatandaşı 3 çalışanın da bugün 10 bin 500’er cüneyh (yaklaşık 3 bin 500 TL) kefaletle salıverildiğini belirten Kazancı, AA Kahire ofisinin polis kontrolünde tutulduğunu ifade etti.

Mısır polisi, 14 Ocak salı günü Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1’i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına almış ve bilinmeyen bir yere götürmüştü.

“Kamu düzenini bozma” ve “yalan haber” suçlamaları

Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatarak internet bağlantısını kesmişti. 15 Ocak sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti.

Mısır Ulusal Güvenlik Savcılığı, AA çalışanlarına, ‘kamu barışı ve düzenini bozacak mahiyette yalan ve uydurma haberler yaymak’ gibi suçlamalar yöneltmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER