A3 Haber

YSK Başkanı Sadi Güven ‘Oy zarfları kaldırılsın’ dedi ve emekli oldu

YSK Başkanı Sadi Güven ‘Oy zarfları kaldırılsın’ dedi ve emekli oldu

YSK Başkanı Sadi Güven ‘Oy zarfları kaldırılsın’ dedi ve emekli oldu
Ocak 21
13:29 2020

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, emekliye ayrılmadan önce “Oy zarfları kaldırılsın” çağrısı yaparak veda etti. Güven, “Dünyanın birçok yerinde zarf uygulaması kaldırıldı. Sandıkların dışarıdan içerisi görünmeyecek şekle getirilmesi suretiyle zarfın kaldırılması gerekir. Böylece, zarflar nedeniyle oyların iptali ortadan kalkar. Dünyanın hiçbir yerinde artık bu yok. Bunun düzeltilmesi gerekir” dedi. YSK Başkanı Güven’e görev süresi boyunca ‘mühürsüz zarflar’ ve seçim sonuçlarına dönük sert eleştiriler yöneltilmişti. Güven emekliliğinde Fethiye’de balık tutacağını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yedi yıllık görev süresinin ardından 14 Ocak’ta emekliye ayrılıyor.

Güven, emekliliği öncesi “Oy zarfları kaldırılsın” çağrısı yaparak veda etti.

Güven, “Dünyanın birçok yerinde zarf uygulaması kaldırıldı. Sandıkların dışarıdan içerisi görünmeyecek şekle getirilmesi suretiyle zarfın kaldırılması gerekir. Böylece, zarflar nedeniyle oyların iptali ortadan kalkar. Dünyanın hiçbir yerinde artık bu yok. Bunun düzeltilmesi gerekir” dedi.

YSK Başkanı Güven’e görev süresi boyunca ‘mühürsüz zarlar’ ve seçim sonuçlarına dönük sert eleştiriler yöneltilmişti. Güven emekliliğinde Fethiye’de balık tutacağını da ifade etti.

Habertürk’e konuşan Güven, YSK Başkanlığına 24 Ocak 2013’te altı yıllık süre için seçildiğini belirterek, hatırlatan Güven, görev süreci boyunca iki cumhurbaşkanlığı, üç milletvekilliği, iki mahalli idareler seçimi, bir halk oylaması yapıldığını vurguladı.

Türkiye’de seçimlerin zor geçtiğini, kolay bir seçim olmadığına dikkat çeken Güven, “Bundan sonra da seçimler sağlıklı gitsin isteniyorsa, siyasi partilerin sandığa sahip çıkması ve üyelerini bizimle birlikte eğiterek sandığa vermesi gerekir” dedi.

Güven, seçim güvenliğine ilişkin “Bir ara elektrik kesintisi üzerinden tartışmalar oldu. Bu seçim sonuçlarını etkileyen bir şey değildi. Hiç de etkilemedi. Ancak vatandaşın en azından zihnindeki bu düşünceyi, korkuyu giderme adına tüm ilçe seçim kurullarını güç kaynağıyla takviye ettik” görüşünü dile getirdi.

“Zarf kalksın, biyometrik kimlik gelsin”

“Biyometrik kimlik uygulamasına bizim de geçmemiz gerekir. YSK buna hazır. Oy kullanmaya gelen kişinin biyometrik kimliğini gösterdiğinde, bilgisayarla kimin oy kullanmaya geldiğini müşahitlerin, sandık kurulu üyelerinin, vatandaşların kontrol imkanı olacaktır. Biyometrik kimlik uygulamasının bir an önce tamamlanması gerekir. Yurt dışında bu rahat bir şekilde kullanılıyor” diyen Güven, oy zarflarının kaldırılmasını da önerdi.

Güven, “Dünyanın birçok yerinde zarf uygulaması kaldırıldı. Yasal mevzuat değişikliğiyle, sandıkların dışarıdan içerisi görünmeyecek şekle getirilmesi suretiyle zarfın kaldırılması gerekir. Böylece, zarflar nedeniyle oyların iptali ortadan kalkar. Dünyanın hiçbir yerinde artık bu yok. Bunun düzeltilmesi gerekir” dedi.

Türkiye’nin henüz elektronik oy kullanmaya hazır olmadığını, ifade eden Güven, isteyenin istediği il veya ilçede oy kullanması gerektiğini de kaydetti.

Güven, seçim sonuçlarının kısa sürede ilan edildiğini ifade ederken, kendisine yönelik eleştiriler için de “Bugün bu hale geldiysek olumlu tenkitlerin de faydası var. Tenkitlere hiçbir zaman alınmadım, alınmıyorum, faydalı bile görüyorum” dedi.

Fethiye’de balık avı

Yoğun çalışması nedeniyle ailesine zaman ayıramadığını ifade eden Güven, ailesiyle ilgileneceğini, Fethiye’de torunları ile balık tutacağını da söyledi.

“Keşkelerle” yaşamadığının altını çizen Güven, “Ben keşkelerle yaşamadım. Keşkelerle yaşamak da istemedim. Hep hayatımda ‘iyi ki’ demeyi sevdim. Ben bir terzi çocuğuyum. Annem okumayı sonradan öğrendi. Buraya onların fedakarlıklarıyla geldim. İyi ki buradayım, iyi ki beni okutmuşlar. 40 yıllık bir meslek hayatı. 65 yaşına geldim, yorulduk artık. Avukatlık falan yapmayacağım. Dinleneceğim. Burada, Balıkesir de, Fethiye’de. emeklilikten sonra torunlarımla Fethiye’de balık avlayacağız” dedi. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER