A3 Haber

Wuhan Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrenci: Yurttan çıkışımız yasak

Wuhan Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrenci: Yurttan çıkışımız yasak
Ocak 23
15:17 2020

Çin’in Wuhan kentinde halen tanımlanamayan virüs dünya çapında paniğe yol açtı. Wuhan Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrenci Meltem Soylu yaşananları canlı yayında anlattı.

Çarşamba 9 olan ölü sayısı 24 saatte neredeyse iki katına çıkarak 17’ye yükseldi. Bölgede toplu ulaşımın durdurulduğu, bir sonraki emre kadar sokağa çıkılmamasının talep edildiği Wuhan’da, Wuhan Üniversitesi’ndeki Türk vatandaşı Meltem Soylu, CNN TÜRK canlı yayınında yaşananları anlattı.

Bölgede ölümlerin azalması adına Çin yönetimi de birtakım önlemler aldı. Bölgede toplu ulaşımın durdurulduğu, bir sonraki emre kadar sokağa çıkılmamasının talep edildiği Wuhan Üniversitesi’nde yaşayan Türk vatandaşı Meltem Soylu, CNN TÜRK canlı yayınında yaşananları anlattı.

Üç Türk öğrenci Wuhan’da

Soylu’nun üniversitede üç Türk öğrenci olduğunu belirtirken, “Biz üniversite içerisinde üç Türk öğrenci olarak buradayız. Diğer öğrenciler ülkelerine döndüler. Okulumuzun girişlerinde sürekli olarak ateş ölçerler ile kontrol ediliyoruz. Ama şu anda hiçbir sorunlu, hastalıklı vaka yaşanmadı. Biz iyiyiz” dedi.

“Yedi gün yurttan çıkmayacağız”

Kentin karantinaya alındığını hatırlatan Soylu, “Wuhan’da bildiğiniz üzere tren yolculukları, şehir içi hatlar, ulaşım hatları, uçuşlar iptal edildi ve resmen karantina bölgesindeyiz. Burada ölü sayısı 17 iken sabah saatlerinde 19’a yükseldi ve hasta sayısı 500’ün üzerinde olarak açıklandı. Bu hastalar ayrı olarak tek bir hastaneye transfer ediliyor. Bu şekilde kontrol edilmeye çalışılıyor. Bu virüs yeni bir tür olduğu için ve ölümcül SARS’ın mutasyona uğramış bir türü olduğu düşünüldüğü için önlem alınmaya çalışılıyor.  Üniversiteden çıkmamamız isteniyor bizden. 7 gün boyunca kaldığımız yurttan çıkmayacağız. Sokakta ise insanlar birbirlerine yaklaşmaya korkuyorlar. Daha çok markette alışveriş yapıp stoklamakla meşguller. Alışverişin ardından da iletişim kurmadan arabalarıyla hızlıca evlerine gidiyorlar”  diye konuştu.