A3 Haber

İlk kez Çin’de görülen gizemli virüs 10’dan fazla ülkeye yayıldı

İlk kez Çin’de görülen gizemli virüs 10’dan fazla ülkeye yayıldı

İlk kez Çin’de görülen gizemli virüs 10’dan fazla ülkeye yayıldı
Ocak 26
09:04 2020

İlk kez Çin’de görülen ve hızla yayılan gizemli virüs, aralarında ABD, Fransa, Güney Kore ve Kanada’nın da olduğu 10’dan fazla ülkeye yayıldı.

Çin’de ortaya çıkan ve ülke genelinde giderek yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) Kanada’da da tespit edildi.

Ontario Eyaleti Sağlık Hizmetleri Şefi Dr. David Williams, düzenlediği basın toplantısında, Kanada’daki ilk vakanın Toronto’da saptandığını duyurdu.

“Temas ettikleri kişiler de tecrit edilecek”

Williams, Çin’in Vuhan kentinden 22 Ocak günü Toronto’ya dönen 50’li yaşlarındaki erkek hastada söz konusu virüsün tespit edildiği bilgisini paylaşarak, hastanın müşahede altında tutulduğunu ve halk sağlığı açısından riskin çok düşük olduğunu ifade etti.

Toronto Halk Sağlığı Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezi Müdürü Dr. Barbara Yaffe de Toronto Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’nde yatan hastanın temasının sadece hanehalkı üyeleriyle sınırlı olduğunu, bu kişilerin de tecrit edileceklerini duyurdu.

En az 56 kişi yaşamını yitirdi

Çin’in Vuhan kentinde ilk kez 12 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan ve giderek yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle şu ana kadar 56 kişi yaşamını yitirdi.

Virüs, aradan geçen kısa zamanda Çin dışında Fransa, Japonya, Güney Kore, Nepal, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Singapur, Vietnam, Avustralya ve Malezya’da da tespit edildi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER