A3 Haber

Koronavirüs açıklaması: Ölenlerin sayısı 56’ya çıktı, Çin’de yabani hayvan ticareti yasaklandı

Koronavirüs açıklaması: Ölenlerin sayısı 56’ya çıktı, Çin’de yabani hayvan ticareti yasaklandı

Koronavirüs açıklaması: Ölenlerin sayısı 56’ya çıktı, Çin’de yabani hayvan ticareti yasaklandı
Ocak 26
12:51 2020

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı, 56 kişinin ölümüne neden olan koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Ma Xiaowei, “Koronavirüsün bulaşma kabiliyeti güçleniyor ve enfeksiyonların sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunun Ma Xiawei, uzmanların virüs hakkında bildiklerinin sınırlı olduğunu ve virüsün mutasyonlarının yol açtığı riskler konusunda belirsizlik olduğu söyledi.

“Ölenlerin sayısı 56’ya yükseldi”

Koronavirüsten ölenlerin sayısı 56’ya çıktı. İnsanların virüsü aldığı kaynak olduğu düşünülen Çin’de insandan insana bulaşan öldürücü 2019-nCoV koronavirüsün canını aldıklarının sayısı 56’ya, bulaştıklarının sayısı 2000’e ulaştı.

Salgının çıktığı yer olan Hubey eyaletinde pazar sabahı itibarıyla yaklaşık 130 hastanın durumunun ciddi olduğu belirtildi.

Virüs bulaşmış kişilerle yakın temasta bulunmuş 7 bin kişi tıbbi gözetim altında tutulurken, virüsü yenip hastanelerden taburcu edilenlerin sayısı 85’e çıktı.

Hubey eyaletinde başkenti Vuhan ile yaklaşık 20 şehirde daha çok sıkı seyahat kısıtlamaları uygulanırken yaklaşık 50 milyon kişi karantina altına alınmış durumda.

Ulusal Sağlık Komisyonu: Koronavirüsün bulaşma kabiliyeti güçleniyor

Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün bulaşma kabiliyetinin güçlendiği ve enfeksiyon sayısının daha da artabileceği uyarısını yaptı.

Koronavirüsün kuluçka döneminin 1-14 gün arası olduğunu ve bulaşmanın bu dönemde gerçekleştiğini aktaran Komisyon, bunun 2002-2003’te küresel çapta 800 can alan bir başka koronavirüsün neden olduğu SARS’tan farklı bir durum olduğunu belirtti.

Şi: Salgın tırmanıyor

Devlet Başkanı Şi Cinping, salgının tırmanması nedeniyle Çin’in vahim bir durumla karşı karşıya olduğunu ama salgını kontrol altına almak için verilen muazzam çaba sayesinde bu mücadeleyi kesinlikle kazanacağını söyledi.

Canlı ya da ölü yabani hayvan ticareti yasaklandı

Başta koronavirüsün yemeklerde tüketilen yarasa ya da yılan gibi yaban hayvanlarından insanlara geçtiği düşünülürken, Tarım ve Orman Bakanlıkları virüsün yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında canlı ya da ölü yabani hayvanların ticaretini yasakladı.

Yaban hayvanlarının pazarlarda, süpermarketlerde, restoranlarda, e-ticaret platformalarında ticareti gibi herhangi bir yere taşınması, nakledilmesine de yasak getirildi.

Yaban hayvanlarının yetiştirildiği, beslendiği her yer karantina altına alındı.

Salgının başlangıç noktası olarak Vuhan’daki iki deniz mahsulleri pazarı görülüyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER