A3 Haber

Çiftlik Bank’tan ders almayınca Süt Bank’ta da paralar buharlaştı!

Çiftlik Bank’tan ders almayınca Süt Bank’ta da paralar buharlaştı!

Çiftlik Bank’tan ders almayınca Süt Bank’ta da paralar buharlaştı!
Ocak 27
11:30 2020

Konya Ereğli’de kurulan çiftlikte ‘Süt Bank’ adı altında 120 milyon lira toplandı. Sisteme en az beş inek alarak dahil olan bin 300 kişiye aylık düzenli süt parasının ödeneceği vaat edildi. Sistem kısa sürede çöktü, paralar buharlaştı. Çiftlik sahibi ve muhasebecisi hakkında 39’ar yıldan 140’ar yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Aralarında emekli general, albay, astsubay, polis, doktor, avukat ve fabrika patronlarının olduğu bin 300 kişi, Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davayı bekliyor.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, 18 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı davada, Ekta Et ve Süt Ürenleri AŞ’nin kurucusu Orhan Tatlı ile şirketin muhasebecisi İrfan Alkan sanık olarak yer aldı.

Dava dosyasında yer alan belgelere göre Orhan Tatlı, Konya Ereğli’de 400 dönüm üzerine kurulu olan 13 bin 550 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliği, sisteme yatırılan paralar ve aldığı teşviklerle kurdu. Tatlı, kapasite olarak Türkiye’nin en büyüklerinden biri konumuna gelen tesiste ‘Süt Bank’ adı ile bir sistem kurdu. Sisteme dahil olmak için en az beş inek alma şartı getirildi. İnek başına ise altı bin TL’lik tutar belirlendi. En az beş inek parası verene, aylık düzenli süt parası ödemesi yapılacağına dair sözleşme imzalandı.

2015 yılında 10 bin inek parası toplandı

Tatlı’nın kurduğu sistem başlangıçta mütevazi bir biçimde büyüse de 2015 yılına gelindiğinde adeta patlama yaşandı. Bir yıl içinde 10 bine yakın inek parası toplandı. Bu da 55 milyona denk bir para anlamına geliyor. Ancak, Ocak 2016’da sisteme para yatıranlara çarpıcı bir bilgilendirme mesajı gönderildi. Mesajda, ineklerde hastalık çıktığı birçok buzağının öldüğü, süt veriminin ise önemli ölçüde düştüğü kaydedildi.

Çiftlikte hayvanı bulunan kişiler aldıkları mesaja inanamayarak Ereğli ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile temasa geçti. Mağdurların aldığı yanıt, çiftlikteki hayvanlarda herhangi bir hastalık ve ölümün olmadığı yönündeydi. 2016 yılında ortaya çıkan bu durum sonrası çiftlikte işler sarpa sardı. Bazı alacaklılar çiftliğe karşı haciz başlattı. Kısa süre içinde dev çiftlik harabeye döndü.

Birbirlerini suçladılar

Sisteme para yatıran kişilerin bir bölümü savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yürütülen soruşturma kapsamında şirket kurucusu Orhan Tatlı ile, zimmetine 6.5 milyon TL geçirmekle suçlanan muhasebeci İrfan Alkan hakkında dava açıldı. Savcılık iddianamesinde, Tatlı ve Alkan için “Şüpheliler, olayın başından itibaren şikayetçileri dolandırma kastıyla hareket etti” ifadeleri kullanıldı.

Soruşturma sürecinde ifadesi alınan Orhan Tatlı “Muhasebeci İrfan Alkan, benim haberim olmadan 1.100 sözleşme yapmış, senetlere imza atmış” dedi. Alkan ise ifadesinde, şahsi hesabına yatırılan paraları daha sonra şirketin hesabına aktardığını iddia ederek “Orhan Tatlı başından beri katılımcılan dolandırma amacıyla hareket etti” diye konuştu.

Bakanlık da davaya müdahil oldu, teşvik verilmiş!

Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması 29 Ocak’ta görülecek davaya Maliye Hazinesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı da müdahil oldu. Şimdilerde atıl haldeki çiftliğin kurulumu sürecinde bakanlıktan da teşvik alındığı belirtildi.

İki sanık hakkında hazırlanan iddianamede, 39’ar yıldan 140’ar yıla hapis istendi.

Öte yandan, hakkında dava açılan Orhan Tatlı’nın Ereğli’deki çiftlikten sonra Niğde’nin Bor ilçesinde yeni bir süt çiftliği kurduğu belirlendi.

General ve albaylar da para yatırdı

Emekli tuğgeneral Y. K. dahil toplam üç emekli general, bir bölümü halen görevde olan 10 albay, onlarca astsubay, emekli bir emniyet müdürü, çok sayıda polis memuru, doktor, emekli savcı, avukat, profesör ve birçok iş insanının Süt Bank sistemine para yatırdığı anlaşıldı. Birçok yatırımcı süt parasını alamadığı gibi inek alımı için şirkete verdiği parayı da alamadı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER