A3 Haber

Coronavirüs can almaya devam ediyor: Ölü sayısında artış

Coronavirüs can almaya devam ediyor: Ölü sayısında artış

Coronavirüs can almaya devam ediyor: Ölü sayısında artış
Ocak 27
09:49 2020

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 80’e yükseldi. Yetkililer yaklaşık 3 bin kişinin virüsle enfekte olduğunun tespit edildiğini duyurdu.

ABD, Avustralya ve Tayland’ın da aralarında bulunduğu yabancı ülkelerde de en az 42 vaka olduğu biliniyor. Çin’in dışında şimdiye kadar ölüm haberi gelmedi.

Çin Başbakanı Li Kegiqnd, virüsün ortaya çıktığı yer olan Hubei eyaletinin başkenti Vuhan’ı ziyaret etti.

Çin hükümetinin virüsün yayılmasına karşı aldığı önlemler kapsamında birçok kente giriş çıkışlar ya tamamen ya kısmen yasaklandı. Yaklaşık 60 milyon Çinli bu kısıtlamalardan etkilendi.

ABD’de yeni tip coronavirüs vakası sayısı beşe yükseldi

ABD’de Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüsü (2019-nVoC) tespit edilen kişilerin sayısı beşe yükseldi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, California ve Arizona eyaletlerinde üç kişide daha Corona virüs vakasına rastlandığını açıkladı.

Vakanın görüldüğü üç kişinin de daha önce Çin’in Vuhan kentini ziyaret ettiği belirtildi.

ABD’de görülen yeni tip Corona virüs vakalarının sayısı böylelikle beşe yükselmiş oldu.

Coronavirüs nedir?

Coronavirüsler, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları coronavirüslerin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

Coronavirüs belirtileri?

Coronavirüs semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı coronavirüsler olduğu biliniyor.

Coronavirüs nasıl yayılıyor?

Coronavirüsler insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

Coronavirüs tedavisi

Coronavirüslerin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER