A3 Haber

’34 milyar dolar deprem vergisini nereye harcadın?’

’34 milyar dolar deprem vergisini nereye harcadın?’

’34 milyar dolar deprem vergisini nereye harcadın?’
Ocak 28
17:51 2020

Grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Bu milletten topladığın 34 milyar dolarlık deprem vergisini nereye harcadın?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Ocak ayında öldürülen gazeteciler Hrant Dink, Metin Göktepe, Uğur Mumcu’yu anarak, sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, Gezi davasında yargılanan Osman Kavala’nın bugün görülen duruşmasına da dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, “Devleti yönetirken vatandaştan zor alıma dayalı vergi alıyoruz. Verginin hakça kullanılması lazım. Vergiyi doğduğunuz andan itibaren ödüyorsunuz. Çocuğun altına bez alınır, vergi ödersiniz. Hayatın her alanında vergi vardır. Kefen bezi alırsınız vergi vardır. Tarlaya gübre atarsınız vergi verirsiniz. Biz vergiyi daha güzel bir Türkiye için bilim insanlarının önünü açmak için, yolsuz bir köyümüz kalmasın, okul, yol, uygarlığı götürelim diye vergi veriyoruz. Hiçbir siyasetçi kendi cebinden para harcamaz, bizim paramızı harcar. Siyasi iktidar her kuruşun hesabını millete vermek zorundadır. Benim paramı harcıyorsa yeni doğan çocuğun ödediği verginin parasını harcıyorsa hesap vermek zorundadır. Demokrasinin çıkış yolu da budur. Biz buna devlette saydamlık diyoruz. Yani insana saygı diyoruz. Dolayısıyla demokrasinin de çıkış kaynağı zaten, ‘Ey iktidar benden aldığın vergileri nerelere harcadın?’ bunun hesabını sormaktır” ifadesinde bulundu.

“Kırılan fay hattı değil saray iktidarının ar damarıdır”

Halktan alınan deprem vergilerinin nereye harcandığını soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “2004-2019 arası vatandaştan toplanan deprem vergisi 65 milyar lira. Dolara vurursak 34 milyar dolar. Bu para deprem yaralarını sarmak, kentleri depreme dayanıklı hale getirmek için bizim ödediğimiz vergi. Sonra bu oranları da artırdılar. Hiç itirazımız yok. Bu fedakarlığa bu millet katlandı. Malatya ve Elazığ’da bir olayla karşılaştık. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Ama yaşadıkları devlet depreme dayanıklı değildi. 17 yıldır iktidarsınız, deprem vergisi alıyorsunuz, bu tahribatı önlemek için neler yaptınız? Bir vatandaş bunu soruyor, vay efendim nasıl sorarsın. Bizim milletvekilimiz 2016’da çıktı konuştu, ‘Elazığ fay hattı üzerinde yaşıyor tedbirleri görüşelim’ dedi. Peki yasama organı ne diyor biz kanun çıkardık vatandaş vergiyi de veriyor bakalım şu yürütme organı üstüne düşen görevi yaptı mı yapmadı mı? Reddedildi. Milletvekilimiz yalvarıyor yakarıyor, önlem alalım diye. Kırılan fay hattı değil saray iktidarının ar damarıdır. Depremde ölenlerin onların boynunadır. Bu milletten topladığın 34 milyar dolarlık deprem vergisini nereye harcadın? Ben bilmek istiyorum. Her partiden vatandaş verdi. Peki nereye gitti bu para? Ben bunu sormak zorundayım. Buna hepimizin bir şekliyle cevap bulması lazım. Olay yaşanıyor, Erdoğan’ın söylediği şu: Depremi durdurma şansımız var mı? Yok ama soru bu değil soru şu, 34 milyar dolar aldın, vatandaşın evini depreme dayanıklı hale neden getirmedin? İstanbul’da 5.8 büyüklüğünde deprem oldu Çevre bakanı şunu diyor; ‘İstanbul’da 14 okulda eğitime ara verildiğini belirten kurum 54 okulla ilgili çalışma yapılıyor.’ 82 milyondan toplanan 34 milyar dolar nereye harcandı? Herkesin sorması lazım.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER