A3 Haber

Cumartesi Anneleri, turistleri rahatsız ediyormuş!

Cumartesi Anneleri, turistleri rahatsız ediyormuş!
Ocak 28
20:35 2020

Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray Meydanı’nın neden yasaklandığını soran BM Genel Kurulunda bir yetkiliye, Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Turistleri rahatsız ettikleri için” yanıtını verdi.

A3 Haber Merkezi– Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Cenevre’de Türkiye’nin insan hakları karnesini inceledi.

Gazeteduvar’ın haberine göre BM Genel Kurulu’nda bir yetkili 700’ncü haftadan beri Galatasaray Meydanı’nın neden Cumartesi Anneleri’ne yasaklandığını sordu. İçişleri Bakanlığı yetkilisi, yasaklama gerekçesini, “Turistleri rahatsız ettikleri için…” diye yanıtladı.

İçişleri Bakanlığı yetkilisi, “Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemi düzenlemek istedikleri Beyoğlu İlçesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı, gösteri güzergahları arasında yer almamaktadır. Bu güzergahlar sivil toplum, siyasi partiler ve ilgili belediyelerle görüşmeler sonuncunda belirlenir. Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi, her gün yaklaşık 2 milyon insanın çalıştığı, ziyaret ettiği veya geçtiği merkezi turistik bölgelerdir. Bu mekanlarda gösteri yapma yasağı, ayrım gözetmeksizin tüm gruplar için geçerlidir” dedi.

Karara tepki gösterildi

Cumartesi Anneleri ise bu yanıta tepki gösterdi. Cumartesi Anneleri Twitter hesabından ablukaya alınan Galatasaray Meydanı’ndan bir fotoğraf paylaşarak “Dışişleri Bakanlığının ‘Turistik olduğu gerekçesiyle yasaklandı’ dediği alan burası. Yalnız Cumartesi Anneleri’ne değil vatandaşlara ve turistlere de kapatılan ‘turistik alan’ 76 haftadır polis ablukasında” açıklaması yaptı.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı ve Beyoğlu Kaymakamlığı, yıllardır gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda oturmalarını 25 Ağustos 2018’de yasakladı.

700’üncü haftada bir araya gelen Cumartesi Annelerinden çok sayıda kişi gözaltına alınırken çok sayıda kişi de biber gazından etkilendi. Cumartesi Anneleri bu tarihten beri polis kalkanları altında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Çukurluçeşme sokağında basın açıklamasını gerçekleştirmek zorunda bırakılıyor.