A3 Haber

Apple, tüm zamanların satış rekorunu kırdı

Apple, tüm zamanların satış rekorunu kırdı
Ocak 29
17:55 2020

Apple şirketi 2019’un son çeyreğinde tüm zamanların en yüksek 3 aylık satış rakamlarına ulaştıklarını açıkladı.

Apple, 2019’un Ekim-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışların yüzde 8 artarak 91,8 milyar dolara çıktığını, net kârın da 22,2 milyar doları bulduğunu bildirildi.

Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, “iPhone 11 ve iPhone 11Pro modellerine olan güçlü talepten kaynaklanan, tüm zamanların en iyi çeyrek dönem gelirini açıklamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Buna göre, söz konusu dönemde şirketin iPhone satışlarından elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 55,9 milyar dolara ulaştı.

Şirket hisseleri değer kazandı

Hizmetlerdeki yüzde 17’lik artış bazı uzmanları hayal kırıklığına uğratsa da, sonuçların genel olarak beklentinin oldukça üzerinde olduğu kaydediliyor. Açıklamanın ardından şirketin hisseleri yüzde 3 oranında değer kazandı.

Koronavirüs endişesi

Ancak şirket, Çin’deki koronavirüs vakalarının yayılmasının gelirlerini etkilemesinden endişe duyuyor. Apple çalışanlarının seyahatleri kısıtlanırken, ülkedeki mağazaların çalışma saatleri de azaltıldı.

Çin’deki tedarikçi firmaların da tahmin edilenden uzun süre kapalı kalması bekleniyor. Cook, “Durum belli olmaya başlıyor, biz de halen bilgileri bir araya getiriyoruz” dedi.