A3 Haber

Koronavirüs salgınında ölü sayısı hızla artıyor

Koronavirüs salgınında ölü sayısı hızla artıyor

Koronavirüs salgınında ölü sayısı hızla artıyor
Ocak 29
09:44 2020

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’da da yayılmaya başlayan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 132’ye yükseldi. Yaklaşık 6 bin vakanın tespit edildiği Çin dışında şimdiye kadar ölümlü vaka görülmedi.

Geçen yıl sonu ortaya çıkan ve 2020 başında korku salmaya başlayan koronavirüs, can almaya devam ediyor. Virüs çevre ülkelerin dışında ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Fransa gibi binlerce kilometre uzaklıktaki ülkelere de yayılmış durumda.

Yetkililer, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının Çin’de 132’ye yükseldiğini duyurdu. Tüm dünyada tespit edilen vaka sayısının ise 6 bin 56’ya yükseldiği açıklandı. Bugüne kadar Çin dışında herhangi bir ölümlü vaka bilgisi gelmedi.

Dünyada şu ana kadar belirlenebilen koronavirüs vakaları şöyle:

Çin (ana kara) – 5 bin 974 vaka
Hong Kong – 8 vaka
Macao – 5 vaka
Tayvan – 8 vaka
Tayland – 14 vaka
ABD – 5 vaka
Avustralya – 5 vaka
Singapur – 5 vaka
Malezya – 7 vaka
Güney Kore – 4 vaka
Japonya – 6 vaka
Fransa – 4 vaka
Vietnam – 2 vaka
Nepal – 1 vaka
Kanada – 2 vaka
Kamboçya – 1 vaka
Sri Lanka – 1 vaka

Türkiye’de görülmedi

Türkiye’de İstanbul Büyükçekmece, Nevşehir, İzmir ve Nevşehir’de koronavirüs alarmı verilmişti. Ancak yapılan tetkiklerde Çinli turistlerde ve bir Türk iş adamında koronavirüse rastlanmadı.

İstanbul’daki vakada Büyükçekmece’den Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen iki Çinli turist, memleketlerine gönderilmişti. Bu iki Çinli turistin virüsün ortaya çıktığı Vuhan’dan geldikleri açıklanmıştı.

Öte yandan dün Kapadokya turu kapsamında Aksaray Sultanhanı ilçesine giden 10 Çinli turist ile şoför ve rehberin bulunduğu kafileden bir Çinli öksürük şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Bunun üzerine tüm kafile tedbir amaçlı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müşahede altına alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar koronavirüs tanısı olan bir hastamız yok” açıklaması yaptı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles