A3 Haber

15 yılda 188 halk kütüphanesi kapatıldı

15 yılda 188 halk kütüphanesi kapatıldı

15 yılda 188 halk kütüphanesi kapatıldı
Ocak 31
13:10 2020

AKP’nin iktidara geldiği yıllarda bin 350 olan halk kütüphanesi sayısının 2018’de bin 162’ye düştüğü, 188 halk kütüphanesinin kapandığı öne sürüldü. Konu, bir soru önergesiyle TBMM gündemine getirildi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın kütüphane alerjisi olduğunu, yenilerinin açılmadığını, var olanların kapatıldığını öne sürdü.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 15 yılda 188 halk kütüphanesinin kapatıldığını, 18 yıldır kütüphane açılmayan ilçeler olduğunu belirterek, “iktidarın kütüphane alerjisi olduğunu” söyledi.

Güzelmansur, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Milli Kütüphanenin salonunun kapatılarak şeklen tabela kütüphanesine çevrildiğini, Hatay’ın bazı ilçelerine 18 yıldır halk kütüphanesi açılmadığını kaydetti.

188 halk kütüphanesi kapatıldı

AKP iktidara geldiğinde bin 350 olan halk kütüphanesi sayısının 2018 yılında bin 162’ye düştüğünü, 188 halk kütüphanesinin kapatıldığını bildiren Güzelmansur “Var olanlar kapatıldığı gibi bazı ilçelerde 18 yıldır kütüphane açmamakta ısrar ediliyor” dedi.

CHP’li Güzelmansur, 21. yüzyılda Hatay’ın Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinde hâlâ halk kütüphanesi olmamasının gerekçelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanmasını istedi.

Toplumun eğitimi ve kültürel gelişiminde Halk Kütüphaneleri ‘nin çok önemli bir yer tuttuğunu kütüphanesi olmayan ilçelerin 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmadığını vurgulayan Güzelmansur önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • Halk kütüphanesi açılacak ilçeler neye göre belirleniyor? Burada hangi kriterler kullanılıyor?
  • Defne, Arsuz, Payas ilçelerimizde şimdiye kadar halk kütüphanesi açılmamasının gerekçesi nedir?
  • Defne, Arsuz, Payas ilçelerimizde halk kütüphanesi açılması düşünülmekte midir? Bunun için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Detayları nelerdir?
  • 21. yüzyıl Türkiye’sinde, 90 bin-150 bin nüfus büyüklüğüne sahip ilçelerde hâlâ halk kütüphanesi olmamasını doğru buluyor musunuz?

(ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER