A3 Haber

Ayhan Bilgen’e uzaklaştırma kararı: Yolsuzluk yapan firma sahibine 100 metreden fazla yaklaşamayacak!

Ayhan Bilgen’e uzaklaştırma kararı: Yolsuzluk yapan firma sahibine 100 metreden fazla yaklaşamayacak!

Ayhan Bilgen’e uzaklaştırma kararı: Yolsuzluk yapan firma sahibine 100 metreden fazla yaklaşamayacak!
Şubat 01
20:36 2020

Kars Belediyesi’nden ihalesini aldığı yolu yapmadan parasını tahsil etmeye kalkışan firma sahibi, Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in kendisine şiddet uyguladığını ileri sürerek ‘geçici koruma’ kararı aldırdı. Karar gereği yolsuzluk yapan kişiye 100 metreden fazla yaklaşamayacak olan Bilgen, bu duruma dair “gülünç ve düşündürücü” dedi.

Kars Belediyesi’nde, MHP yönetiminde bulunduğu bir önceki dönem yapılan bir yol ihalesini alan firma sahibi, yapmadığı yolun parasını istedi. Yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminin kazanması akabinde firma sahibi ihalesini aldığı yolun parasını yeni yönetimden talep etti. Ancak HDP’li yönetimce yapılan incelemede yapıldığı ileri sürülen yolun aslında hiç yapılmadığı ortaya çıktı.

Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü koruma kararı  verdi

Belediye yönetimi, usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatarak ödemeyi gerçekleştirmedi. Firma sahibi Gökhan Yılmaz ise, Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’den şiddet gördüğünü iddia ederek İzmir’in Gaziemir Kaymakamlığı’na başvurdu. Kaymakamlığın talimatı ile Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü de ilginç bir karara imza attı ve firma sahibi Yılmaz’ın korunmasına karar verdi. Alınan koruma kararı ile Ayhan Bilgen, firma sahibine 100 metreden fazla yaklaşamayacak.

Kars İl Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla Bilgen’e tebliğ edilen karar yazısında “…Gaziemir Kaymakamlık makamının oluruyla şiddet mağduru Gökhan Yılmaz isimli şahsa şiddet uygulayan Ayhan Bilgen isimli şahıs hakkında bir ay süreli çağrı üzerine koruma kararı alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Bilgen karara şerh düştü

Kendisine tebliğ edilen kararı kabul etmeyen Bilgen, altına şu şerhi düştü: “Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından tarafıma tebliği istenen yazıda masumiyet karinesine aykırı, yargı yetkisi gasp niteliğinde ifadeler yer aldığından Gökhan Yılmaz isimli şahısla ilgili ‘edimin ifasına (yapması gereken işi yerine getirmemek) fesat karıştırma’ iddiasıyla suç duyurusu yaptığımızı belirterek şerh düşüyorum.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Ayhan Bilgen, hakkında alınan karar için “gülünç ve düşündürücü” diyerek firmanın yolsuzluk dosyasının derinlemesine incelenmesi gereken bir dosya olduğunu dile getirdi. Bilgen, “Bizi haksız bir kazanca ortak etmenin yanında bir de ‘Tamam biz belediyeye ait yolları yapmadık ama MİT’e, Jandarmaya yol yaptık’ diyerek yapılmamış işlerin parasını bizden tahsil etme çabası var. Bu durum zaten Sayıştay raporuna yansımış ve burada muhasebe rakamlarıyla oynamışlar. Eski yönetim, ‘yatırım gideri’ göstermesi gereken şeyleri ‘cari gider’ olarak göstermiş ve bu firmaya para ödemişler. Oysa kesin kabulü yapılmamış bir işe para ödenmez. Yargının tavrı nedeniyle şuan hala o firmaya para ödenmesinin önüne bile geçemiyoruz. Çünkü bizim hesaplara bu firma tarafından icra konuldu ve devlet dairelerinden bize gelen su paraları icra nedeniyle firmanın hesabına yatıyor. Yani sadece bu şehrin belediyesi mi bu usulsüzlükleri düşmesi gerekiyor? Biz bu usulsüzlükle ilgili yargıya gittik. Yargı da hızlı bir şekilde çalışmalı ki bir an önce bu durum netleştirmelidir” dedi.

“Halkın bir kuruşunu yedirmeyeceğiz”

Ayhan Bilgen, “Bir taraftan benim sosyal medya üzerinden onları tehdit ettiğimi söylüyorlar. Öbür yandan gidip İzmir’de bir kaymakamlıktan koruma kararı alıyorlar. Ben yolsuzluğu örtsem bir şey yok ama yolsuzluğu soruşturduğumuzda İzmir’den bana yazı havale ediyorlar” dedi.

Bizim başvurumuz üzerine yapılan yolsuzluk soruşturmaları aheste yürürken, ilginç biçimde öte taraftan çok hızlı işleyen bir sistem var” diyen Bilgen, “Biz burada olduğumuz müddetçe halka ne söz verdiysek onu yerine getireceğiz. Kimseyi tehdit etmiyoruz ama buranın bir kuruş parasını da korkuya pabuç bırakıp, kimseye vermeyeceğiz” diye konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER