A3 Haber

Prof. Ahmet Ercan: Türkiye bir deprem yılı yaşayacak

Prof. Ahmet Ercan: Türkiye bir deprem yılı yaşayacak

Prof. Ahmet Ercan: Türkiye bir deprem yılı yaşayacak
Şubat 01
21:54 2020

Deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye’nin deprem yılı yaşayacağını söyleyerek, “Yaşanan son dört depremin ardından Türkiye’deki fay hatlarının tamamının harekete geçtiğini ilk defa gördüm” dedi.

A3 Haber Merkezi– Tele 1’de yayınlanan ‘Demokrasi Arenası’ programına konuk olan deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Ahmet Ercan, “Bunun ana nedeni de Afrika anakarasının Türkiye’ye toslama hızında yaklaşık yüzde 25 ile yüzde 50’lik bir artış oldu. Kuzeye doğru itiyor. Bu Anadolu yarımadasını çok kastı” dedi.

Ercan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gelen son üç hatta dört deprem ile 50 yıllık depremcilik yaşantımda Türkiye’deki kırıkların, fay hatlarının ilk defa tamamının harekete geçtiğini gördüm. Dolayısıyla Türkiye bir deprem yılı yaşayacak. Tabii şunu demiyorum beni yanlış anlamayın. Ben her an deprem olabilir diyen bir kişi değilim.

İstanbul’da 6.4 büyüklüğünde meydana gelecek olası bir depremde binaların yıkılacağını vurgulayan Prof. Ahmet Ercan, özellikle Avcılar’ın bu depremde daha çok etkileneceğini söyledi. Ercan, bunun yaşanmaması içinse bir an önce kentsel dönüşüm projelerine başlanılmasını istedi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER