A3 Haber

THY Çin’den son yolcularını İstanbul’a taşıdı: Çin’deki havaalanlarında sessizlik hakim

THY Çin’den son yolcularını İstanbul’a taşıdı: Çin’deki havaalanlarında sessizlik hakim

THY Çin’den son yolcularını İstanbul’a taşıdı: Çin’deki havaalanlarında sessizlik hakim
Şubat 01
09:31 2020

Çin uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durdurma kararı alan Türk Hava Yolları (THY)’nın Pekin, Şangay, Xian ve Guangzhou seferleri yapan uçakları bugün son yolcularını İstanbul’a taşıdı. Gelen Türk yolculardan bazıları, uçuşların iptal olmasıyla Türkiye’ye dönememe riski ile karşı karşıya kaldıkları için döndüğünü belirtti. Uçuşların iptal olduğu, seferlerin azaltıldığı Çin’de, en yoğun havalimanlarından biri olan Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı’nda yolcu sayısının azlığı ve terminale yansıyan sessizlik, bir yolcunun cep telefonu ile kaydedildi. Görüntülerde terminalde THY’nin son uçuşuna katılacak yolcular dışında yolcu olmaması ise dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’de ortaya çıkan yeni tip ölümcül ‘koronavirüs’ salgını nedeniyle acil durum ilan etmesinin ardından dünya genelinde birçok havayolu şirketi uçuşları durdurma ve sefer sayılarını azaltma kararı aldı.

Çin’den Türkiye’ye yolcu taşıyan başta THY olmak üzere bazı Çinli havayolu şirketleri de İstanbul uçuşlarını geçici olarak durdurdu. THY’nin Çin’de bulunan dört uçağı, bu sabah saatlerinde Pekin, Şangay, Xian ve Guangzhou seferleriyle İstanbul’a son yolcularını taşıdı.

Çoğunluğu yabancılardan oluşan uçaklarda bulunan Türk yolcular da yer aldı. Çin’de yaşayan bazı Türk vatandaşları seyahatlerinin önceden planlandığını ama seferlerin iptal olması nedeniyle Türkiye’ye dönememe riski nedeniyle endişelendiklerini dile getirdi.

THY ve Çinli havayolu şirketleri uçuşları durdurdu

THY’den dün yapılan açıklama ile koronavirüs kaynaklı durumu ve son gelişmelerin ulusal ve uluslararası otoriteler ile yakından değerlendirilmesi amacıyla amacıyla 9 Şubat’a kadar Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian’a yapılan seferlerin durdurulduğu bildirildi. THY’nin yanı sıra İstanbul’a uçan iki Çinli havayolu şirketinden biri olan China Southern Airlines ise 24 Ocak’ta ipal ettiği Wuhan -İstanbul seferlerinin ardından Pekin uçuşlarını da Mart ayı sonuna kadar iptal ederken, Sichuan Airlines ise Chengdu-İstanbul seferlerine 15 Şubat’tan itibaren 31 Mart’a kadar ara vereceğini açıklamıştı.

Termal kontrolleri sürecek

Öte yandan Çin uçuşlarının durdurulmasına rağmen İstanbul Havalimanı’nda Hong Kong ve Taipei’den gelen yolculara yönelik termal kameralı tarama uygulamasının devam edecek.

Çin’deki havalimanlarında sessizlik hakim

THY’nin de aralarında olduğu birçok havayolunun uçuşları iptal etmesinin ardından Çin’deki havalimanlarında ise sessizlik hakim. Çin’in en yoğun havalimanlarından biri olan Baiyun Uluslararası Havalimanı’nda yaşanan sessizliğin ve boş terminalin görüntüleri, Guangzhou’dan İstanbul’a gelen bir yolcu tarafından kaydedildi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER