A3 Haber

Kilosu 1.25 TL’ye çıkan samanda kriz kapıda: Türkiye saman ithal edilebilir

Kilosu 1.25 TL’ye çıkan samanda kriz kapıda: Türkiye saman ithal edilebilir

Kilosu 1.25 TL’ye çıkan samanda kriz kapıda: Türkiye saman ithal edilebilir
Şubat 03
13:06 2020

CHP’li Ömer Fethi Gürer, saman fiyatlarındaki hızlı artışın besicileri kaygılandırdığını belirtirken, “Besici saman bulmakta da sıkıntı yaşıyor. Yine ithal samana mecbur kalabiliriz” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim bölgesi Niğde Bor ve Çiftlik ilçelerinde besicilik yapanlarla görüştü. Yem fiyatlarında kısmen yaşanan durağanlığın Ulusal Süt Konseyince süt fiyatlarını 2 lira 30 kuruş olarak açıklanmasından sonra yeniden yükselişe geçtiğini, üreticinin üründen daha para almadan yeme zam geldiğini belirtti.

Gürer, “80 lira olan yem fiyatları şu anda yeniden 90 liraya çıktı. Tonu 800 lira olan yonca 1000 lirayı geçti. Samanda aşırı bir fiyat oynaması var, hasat dönemine göre saman fiyatları uçtu. Samanın tonu 1200 liraya çıktı. Saman bulmak da zorlaştı. İlk kez saman ithal eden AKP iktidarı yine samanda ithalata yönelebilir. Ülkemizde buğday ekim alanları 9 milyon hektardan 7 milyon hektara geriledi. Buğday rekoltesi verim artışı ile dengelemeye çalışılsa da buğdayda sıkıntı var. Sapının da ekim alanları daralması nedeniyle varlığında gerileme oluştu. Üretici girdi fiyatları ile verdiğini geri alamıyor. Şu anda besici girdi fiyatları sebebiyle ciddi mağduriyet yaşıyor” dedi.

Küspe fiyatları da arttı

Gürer, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi paketlenip satılan küspenin tonunun 200-250 liradan 400 liraya çıktığını belirterek, “TÜİK verilerine göre Ekim 2019 tarihi itibari ile içme sütü üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azalarak 127 bin 869 tona geriledi. Girdi fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üretici giderek besicilikten uzaklaşıyor. Samanda yaşanan sıkıntıların devamı halinde, yem fiyatlarındaki artışla birlikte meralarda mevcut sorunlar giderilmezse hayvancılık önemli ölçüde soruna dönüşecektir. Bir an önce önlem alınmalıdır” dedi. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER