A3 Haber

Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Manisa depremi diğer fayları tetikleyerek deprem fırtınalarına neden olabilir

Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Manisa depremi diğer fayları tetikleyerek deprem fırtınalarına neden olabilir
Şubat 03
12:35 2020

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, son günlerde Manisa’da yaşanan depremlerin İzmir-Balıkesir fay zonunda gerçekleştiğini, bu fayın diğer fayları da tetikleyerek deprem fırtınalarına neden olabileceğini söyledi.

Manisa’nın Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde son günlerde yaşanan depremleri değerlendiren DEÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremi üreten fayı haritalandırmak için bölgede buluyor.

Akhisar’da 23 Ocak’ta yaşanan 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından artçı şok sayısının bin 800’leri aştığını söyleyen Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bunların içinde ana şoku oluşturan Soma-Kırkağaç fayının yanı sıra hemen yakınındaki KD-uzanımlı Gelembe fayı ve KB uzanımlı Akhisar fayında da kırılmaların başladığı anlaşılıyor. Bu fayları tetikleyerek yeni depremler oluşturabilir. Bu depremler bizim 2003 yılında bulduğumuz ve İzmir Doğanbey burnundan Balıkesir’e kadar uzanan ve ‘İzmir-Balıkesir fay zonu’ olarak isimlendirdiğimiz fay zonunun orta bölümünde gelişiyor. Bu nedenle bu zon üzerindeki normal faylar ile doğrultu atımlı faylar birlikte çalışarak yeni deprem fırtınalarına neden olabilir. Bu zon üzerindeki yapı stoğu ile fay ve zemin özellikleri karşılaştırılmalı ve ilgili kurumlar gerekli önlemleri almalı” diye konuştu. (DHA)