A3 Haber

Yeni ek bilirkişi raporunda sanık polis asli kusurlu, Berkin Elvan tali kusurlu

Yeni ek bilirkişi raporunda sanık polis asli kusurlu, Berkin Elvan tali kusurlu

Yeni ek bilirkişi raporunda sanık polis asli kusurlu, Berkin Elvan tali kusurlu
Şubat 03
13:12 2020

İzmir Foça Jandarma Genel Komutanlığı’nca yeni ek bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda ZET tüfeği kullanan sanık polis Fatih Dalgalı asli kusurlu, yaşamını yitiren Berkin Elvan ise olayda tali kusurlu olarak belirtildi.

Gezi Direnişi eylemlerine ilişkin Okmeydanı’nda 16 Haziran 2013’te başına gaz kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davada, sanığın kusur oranı tespiti için İzmir Foça Jandarma Genel Komutanlığı’nca yeni ek bilirkişi raporu hazırlandı. Jandarma’nın hazırladığı raporda ZET tüfeği kullanan sanık polis  Fatih Dalgalı asli kusurlu, yaşamını yitiren Berkin Elvan ise olayda tali kusurlu olarak belirtildi.

Jandarma’nın 24 Ocak 2020 tarihli, mahkemeye sunduğu dört sayfalık ek bilirkişi raporunda, gösterici grubun Mahmut Şevketpaşa Mahallesi’nin ara sokaklarında toplanıp, polislere taş, havai fişek, molotof kokteyli ve el yapımı parça tesirli el bombası ve bilye atarak saldırıda bulundukları iddia edildi.

Sanık polis asli kusurlu

Raporda, yolun barikatla trafiğe kapatıldığı, göstericilerin çevreye ve işyerlerine zarar verdiği, kolluk görevlilerinin de gösterici grubun eylemlerini sona erdirmek için göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettikleri kaydedildi. Bilirkişilerce hazırlanan raporda, kolluk görevlilerinin yapmış olduğu gaz tüfekli müdahalenin yasal mevzuata uygun olduğu savunuldu.

Bilirkişi raporunda, gaz tüfeğinin toplumsal olaylarda grubun dağılması için kullanıldığı, öldürücü silahlar kategorisinde bulunmadığı, gaz fişeklerinin namlu ağzını terk ettikten sonra düzensiz ve taklalar atarak yol izlemesi, gaz fişeğinin namludan çıkış hızının 75 m/sn olduğu belirtilerek gerçekleşen olayın istem dışı meydana gelmiş olabileceği anlatılarak, kolu dirseğinden beyaz sargılı sanık polisin olayın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu kaydedildi.

Berkin Elvan tali kusurlu

Jandarma bilirkişilerince hazırlanan raporda, mevcut görüntülerin net olmamasından dolayı Berkin Elvan’ın gösterici grubun eylemlerine katılıp katılmadığının tespit edilemediği iddia edilerek, barışçıl gösteri yapmayan grubun bulunduğu alanda yaralandığı ve cebinden 11 adet torpil çıktığı, bu durumun ise Elvan’ın gösterici grupla hareket ettiğinin göstergesi olduğu iddia edildi. Bu nedenlerle, Berkin Elvan’ın gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliğiyle ilgili gerekli özeni göstermediği vurgulanarak olayda tali kusurlu olduğu savunuldu. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER