A3 Haber

Minibüs, yolcularıyla birlikte çığ altında kaldı: Beş kişi yaşamını yitirdi

Minibüs, yolcularıyla birlikte çığ altında kaldı: Beş kişi yaşamını yitirdi

Minibüs, yolcularıyla birlikte çığ altında kaldı: Beş kişi yaşamını yitirdi
Şubat 04
21:34 2020

Van’ın Bahçesaray karayolunun üç bin rakımlı Karabet geçidi yakınlarında çığ düşmesi sonucu kar küreme çalışması yapan iş makinesi ile minibüs kar altında kaldı. İçerisinde ondan fazla kişinin olduğu tahmin edilen minibüsten, altı kişi kurtarıldı, beş kişi yaşamını yitirdi. Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Van- Bahçesaray karayolu üzerinde akşam saatlerinde çığ düştü. Bahçesaray’a 25 kilometre mesafedeki üç bin rakımlı Karabet geçidinde iş makinesi operatörü Bahattin Karagülle, karayolunda yol açma çalışmaları için küreme yaparken üzerine çığ düştü. İş makinesi kısmen kar altında kalırken, arkasında bulunan minibüs ise yamaçtan kopan tonlarca kar kütlesi ile birlikte yaklaşık 40 metre yükseklikten devrilerek, karın altında kayboldu.

Kendisi kurtularak haber verdi

Çığ felaketinden kısmen kar altında kalan iş makinesinden kendi imkanları ile kurtulan operatörü Bahattin Karagülle, hemen yetkililere haber verdi. Karagülle ihbarında kendisinin kurtulduğunu ancak arkasında bulunan yolcu dolu minibüsün ise çığ ile birlikte sürüklenerek kar yığınları altında kaldığını söyledi. İhbar üzerine bölgeye AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, Karayolları ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Köylüler de seferber oldu

Arama-kurtarma ekipleri çığ felaketinin yaşandığı bölgeye gitmek üzere seferber olurken, olaydan haberdar olan çevredeki köylüler de olay yerine gitti. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de bölgede yoğun kar ve tipinin etkili olduğunu belirterek, “Bahçesaray- Van karayolunda minibüs ve bir iş makinesinin çığ altında kaldığı ihbarı bize ulaştı. Ekipler bölgeye yönlendirildi” dedi.

Olay yerine ulaşın ekipler ve yüzlerce köylü, olumsuz hava koşullarına rağmen tonlarca ağırlıktaki kar yığını altında kalan ve içerisinde ondan fazla kişinin olduğu tahmin edilen minibüstekilere ulaşabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Yaralılar hastanelerde tedavi altına alındı

Bölgede süren arama kurtarma çalışmalarında beş kişi sağ olarak çıkarıldı. Beş kişi, bölgede hazır bekletilen ambulanslarla Van’daki hastanelere götürülmek üzere yola çıkarıldı. Altı kişinin daha çığ altında kaldığı tahmin edilirken, köylülerin yanı sıra 200 kişiden oluşan arama-kurtarma ekiplerinin çalışmaları aralıksız sürüyor.

Kar altında kalan minibüsten yaklaşık altı saat sonra iki kişi daha kurtarıldı. İş makinesinden yaralı olarak kurtulan kepçe operatörü Bahattin Karagülle ile birlikte toplam yedi yaralı hastanelerde tedaviye alındı.

Öte yandan Bahattin Karagülle ile birlikte minibüsten çıkarılan Fethi Turan, Nezih Turan ve Sadık Türkeş’in Van Bölge Hastanesi’nde tedaviye alındıkları diğer yaralıların ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde tedavilerine devam edildiği öğrenildi.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, ölü sayısının 5’e yükseldiğini söyledi. hastaneye getirilen yaralılardan durumu ağır olan Emirhan Kaymaz’ın, doktorların tüm müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdiğini söyledi.

Vali Bilmez, olay yerinde ekiplerin arama kurtarma çalışmalarını olumsuz hava koşullarına rağmen aralıksız sürdürdüğünü belirtti. Beş kişinin yaşamını yitirdiği, altı kişinin de yaralı kurtarıldığı minibüste, iki kişinin daha bulunduğu tahmin ediliyor. Yaralılardan alınan bilgiye göre kayıp iki kişinin bulunması için çalışmalara devam ediliyor.

Kimlikleri belli oldu

Vali Bilmez’in açıklamasına göre çığ felaketinde yaralıların isimleri şöyle: Sadık Türkeş, Fethi Turan, Nezih Turan, Adalet Turan, Mehmet Yaralı, Veysel Atlan ve kepçe operatörü Bahattin Karagülle.

Bahçesaray’daki çığ felaketinde ölenlerin kimlikleri ise şöyle: Saadet Tosun, Mehteber Alav, Veysel Atlan, Emin Takmaz ve Emirhan Kaymaz. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER