A3 Haber

Metrobüs seferleri artırıldı: Yoğun dönemlerde 20 saniyede bir

Metrobüs seferleri artırıldı: Yoğun dönemlerde 20 saniyede bir

Metrobüs seferleri artırıldı: Yoğun dönemlerde 20 saniyede bir
Şubat 05
16:25 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), metrobüs hattında araç ve sefer sayısını artırdı. Açıklamada yoğun saatlerde istasyonlara ortalama 20 saniyede bir araç geldiği belirtildi.

A3 Haber Merkezi- İBB bağlı kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü, metrobüs hattında İstanbulluların ihtiyaçları doğrultusunda planlamalar yapıldığını açıkladı. Seferlerin, akşam ve sabah saatlerinde gerçekleşen yoğunluk oranı dikkate alarak yapıldığı vurgulanan açıklamada; “Yoğun saatlerde istasyonlara ortalama 20 saniyede bir araç geliyor” denildi.

Sefer ve yolcu sayısı arttı

Metrobüsün araç ve sefer sayısında, geçen yılın kış aylarına göre yüzde sekiz civarında artış yapıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi; “2018-2019 kış aylarında günlük 906 bin 258 yolculuk yapılmış, yolcular 525 araç ile günlük 6 bin 900 seferde taşınmıştı. 2019-2020 arasında ise yolculuk sayısı ortalama 972 bin 427’ye yükseldi. 2019’da araç sayısı 535’e çıkarılarak günde 7 bin 160 sefer yapıldı.

Metrobüs istasyonları yenileniyor

Öte yandan, İETT metrobüs hattında iyileştirme çalışmalarının devam ettiği söylenen açıklamada; “Bu kapsamda Altunizade İstasyonu’nda genişletme ve yeni tahliye köprülerinin yapımı, Zincirlikuyu istasyonu yolcu giriş-çıkış alanı genişletme çalışması, hat genelinde yolcu indirme-bindirme alanları zemin yönlendirme işaretlerinin konulması, Beylikdüzü ve Söğütlüçeşme sefer frekans uyum sinyalizasyon uygulaması gerçekleştirildi” denildi.

Açıklamada İBB Meclisi kararı gereği eskiyen metrobüs araçlarının yenilenmesi için firmalarla görüşmelerin sürdüğü, 300 yeni ve yüksek kapasiteli araç alımının en kısa sürede tamamlanıp kullanıma sokulacağı da bildirildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER