A3 Haber

ABD Başkanı Trump, Senato’daki azil soruşturması oylamalarında aklandı

ABD Başkanı Trump, Senato’daki azil soruşturması oylamalarında aklandı

ABD Başkanı Trump, Senato’daki azil soruşturması oylamalarında aklandı
Şubat 06
09:46 2020

ABD Başkanı Trump, Senato’daki azil soruşturmasında yapılan oylamada görevi kötüye kullanmak suçlamasından aklandı. Oylamada 52 senatör Trump’ın lehine oy verirken 48 kişi de aksi yönde oy kullandı. Trump, Senato’daki ikinci oylamada ise Kongre’yi engelleme suçlamasından aklandı.

ABD Başkanı Trump’ın Senato’da süren azil sürecinde iki yeni gelişme yaşandı. Senato’daki ilk oylamada Trump, “görevini kötüye kullanma” suçlamasından aklandı. İlk oylama 52’ye 48, Trump’ın lehine sonuçlandı.

Senato’daki ikinci oylama 53’e 47 yine Trump’ın lehine sonuçlandı.

İkinci oylamada ise “Kongre’yi engelleme” suçundan aklanan Trump, hakkında yürütülen azil soruşturmasından kurtulmuş oldu.

Cumhuriyetçi Senatör Romney, Trump’ı bir maddeden suçladı

Oylamada tüm Demokratlar Trump’a yönelik suçlamalar için “suçlu olduğu” yönünde oy verdi.

Öte yandan Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney “görevin kötüye kullanılması” suçlaması için yapılan oylamada “suçlu olduğu”, “Kongre’nin işleyişini engelleme” suçlaması için ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.

Trump’a yönelik azil süreci

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Pelosi, 25 Temmuz’da Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

Beyaz Saray ise 25 Eylül’de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlayarak, Ukrayna’ya yardımlar ile görüşme arasında ilişki bulunmadığını savunmuştu.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde 13-21 Kasım’da kamuya açık oturumlar düzenlenmiş, Dışişleri, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Pentagon’dan 12 yetkili bu süreçte ifade vermişti.

Ardından İstihbarat Komitesi, hazırladığı 300 sayfalık raporu 3 Aralık’ta Adalet Komitesine sunmuş, Adalet Komitesi yaptığı iki oturumun ardından 13 Aralık’ta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık’ta yapılan oylamada Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamaları kabul edilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER