A3 Haber

HDP: Çığ tehlikesine dikkat edilmeden yürütülen çalışma felaketin boyutunu büyütmüştür

HDP: Çığ tehlikesine dikkat edilmeden yürütülen çalışma felaketin boyutunu büyütmüştür

HDP: Çığ tehlikesine dikkat edilmeden yürütülen çalışma felaketin boyutunu büyütmüştür
Şubat 06
09:41 2020

Van Bahçesaray Karabet geçidi bölgesinde yaşanan iki ayrı çığ düşmesi sonucunda toplam 41 kişi yaşamını yitirdi, altısı yoğun bakımda 75 kişi yaralandı.

A3 Haber Merkezi- HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli yaptıkları açıklamada çığ felaketinde yaşanan tedbirsizliğe dikkat çektiler. HDP Eş başkanları, “Yaşanan felaketler doğal olabilir, ancak müdahale esnasında gerekli tedbirler alınmadan, olası bir çığ tehlikesine dikkat edilmeden yürütülen çalışma felaketin boyutunu büyütmüştür” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzasıyla yapılan açıklama şöyle; “Van’ın Bahçesaray İlçesinde üst üste yaşanan ve onlarca vatandaşımızın yaşamına mal olan çığ felaketleri bizleri derin ve tarifi imkansız bir acıya sürüklemiştir. Çığ felaketine müdahale etmeye giden kurtarma ekiplerinin yaşadığı ikinci çığ felaketi de kayıplarımızı artırmış, acılarımızı derinleştirmiştir. En büyük kaygımız can kayıplarının artma ihtimalidir. Bizleri sarsan her iki çığ felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, halkımıza başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaşanan bu iki felaket bir kez daha bizlere tedbirsizliğin doğal felaketlerden daha fazla can kaybına yol açtığını, toplumsal acılarımızı derinleştirdiğini göstermiştir. Yaşanan felaketler doğal olabilir, ancak müdahale esnasında gerekli tedbirler alınmadan, olası bir çığ tehlikesine dikkat edilmeden yürütülen çalışma felaketin boyutunu büyütmüştür. Partimizin merkezi heyeti bölgededir. Halkımızla birlikte el ele vererek omuz omuza durarak bu felaketlerin üstesinden geleceğiz. Halkımıza dayanışmayı daha fazla büyütme ve yaşanan acıları daha fazla paylaşma çağrısı yapıyoruz.

CHP, HDP, DBP heyet gönderdi

Öte yandan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın da aralarında bulunduğu heyet, çığ felaketinin yaşandığı Van’ın Bahçesaray ilçesine gidecek. CHP de bölgeye heyet gönderdiğini duyurdu.

HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgi notunda HDP heyetinin hala çığ felaketi yaşanan bölgede olduğu ve bugün de HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DTK Başkanlık Divanı Üyesi Hilmi Aydoğdu ile milletvekilleri Celadet Gaydalı, Mensur Işık, Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Musa Farisoğulları, Sait Dede ve PM üyelerinden oluşan heyetin de bölgede olacağı belirtildi.

CHP de, çığ bölgesine heyet gönderme kararı aldı. Ankara Milletvekili Tekin Bingöl başkanlığında, Ali Şeker, Burhanettin Bulut, Hasan Baltacı ve Suzan Şahin’den oluşan heyet bugün Van’a gidecek.

Ne olmuştu?

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde 4 Şubat günü akşam saat 17.00 sularında bir minibüs ve iş makinesinin üzerine çığ düşmüştü. Başlatılan çalışmalarda yedi kişi sağ kurtarılırken, Saadet Tosun, Muhteber Alav, Kenan Turan, Narıç Turan ve Emirhan Kaymaz yaşamını yitirdi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER