A3 Haber

Japonya’da karantinaya alınan gemide 41 yolcuda daha koronavirüs tespit edildi

Japonya’da karantinaya alınan gemide 41 yolcuda daha koronavirüs tespit edildi

Japonya’da karantinaya alınan gemide 41 yolcuda daha koronavirüs tespit edildi
Şubat 07
11:04 2020

Japonya’da koronavirüs şüphesiyle karantinaya alınan yolcu gemisinde bulunan 41 yolcuda daha virüs tespit edildi, toplam vaka sayısı 61’e yükseldi. Japonya 80 vakayla, Çin’in ardından en fazla vaka görülen ikinci ülke konumuna gelmesi veri tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Japonya’nın Yokohama limanında günlerdir karantina altında bulunan ve 3711 kişiyi taşıyan ‘Diamond Princess’ adlı lüks yolcu gemisindeki vaka sayısı son 24 saatte 61’e yükseldi.

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, hastalık semptomları gösteren ya da virüs saptanmış kişilerle yakın temasta bulanan 273 yolcuya yapılan testlerde 41 yeni vaka tespit ettiklerini açıkladı. Bu kişilerden 21’inin Japon vatandaşı olduğu belirtildi. Virüs taşıyan yolcular hastanelere sevk edildi.

Geminin en az iki hafta daha karantina altında tutulması bekleniyor. Sadece temiz hava almak için arada kamaralarından çıkmasına izin verilen yolcuların da vaka sayısının giderek artması karşısında bir hayli moralsiz olduğu kaydediliyor.

 “Yetkililer toplam vakayı düşük mü göstermek istiyor”

Son 24 saatte kaydedilen bu yeni verilere göre Çin’den sonra en fazla vaka bu yolcu gemisinde tespit edildi. Ancak bu da “veri tartışmasını” beraberinde getirdi. Uzmanlar Diamond Princess’teki vakalarla birlikte, Japonya genelinde virüs taşıdığı tespit edilen kişilerin sayısının en az 80’e çıktığını belirtti.

Ancak Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, gemideki vakaları Japonya genelindeki vakalara katmadıklarını vurguladı. Kato, ülkedeki vaka sayısını 21 olarak açıkladı.

Japon yetkililerin bunu, salgının yayılmasını kontrol altına alabildiklerini göstermek için yaptığını düşünenler de var.

Başkent Tokyo’da 2020 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Japonya, salgınla mücadele etmek amacıyla özel bir görev gücü oluşturdu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER