A3 Haber

CHP’li Faik Öztrak: İktidar çiftçiye sırtını döndü

CHP’li Faik Öztrak: İktidar çiftçiye sırtını döndü

CHP’li Faik Öztrak: İktidar çiftçiye sırtını döndü
Şubat 09
19:51 2020

Öztrak, AKP iktidarının çiftinin dertlerine sırtını döndüğünü belirterek “2006’da çiftçiye dediler ki 318 milyar 2019’a kadar destek vereceğiz. Ne verdiler? 143 milyar. Yani yarısı bile değil. Bunlar çiftçiye de millete de sırtını dönmüş” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Edirne İl Kongresi’ne katıldı. Mevcut İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın, delegelerin çoğunluğunun oyunu alarak yeniden il başkanı seçildiği kongre konuşan Öztrak, AKP hükümetinin hem ekonomi hem de tarım politikalarına yönelik icraatlarına değindi.

Son 16 yıllık ayçiçeği ithalatı rakamlarından örnekler vererek iktidarı eleştiren Öztrak, Türkiye’nin 2013 yılındaki milli gelirinin bugün 200 milyar dolar düştüğünü belirtti.

Öztrak, “Hem aşımız, hem de işimiz son 5-6 yılda küçüldükçe küçüldü. 2013 yılında bu ülkede yarattığımız milli gelir 956 milyar dolardı. Bugün bu 749 milyar dolara düştü. Yani cebimizden 201 milyar dolar gitti. İyi yönetiliyoruz diyebilir miyiz? Bu gidişin sonu gelmez, taşıma suyuyla değirmen dönmez, el atına binen tez iner”dedi.

“Trakya’yı ikiye bölecekler”

Kanal İstanbul projesiyle Trakya’nın parçalanıp bölüneceğini öne süren Öztrak, “Trakya’yı Anadolu’dan koparmak istiyorlar. Kanal İstanbul diyerek güzelim Trakya’yı ikiye bölüp parçalayacaklar. Trakya’nın bereketli topraklarına yapılan bu ihaneti kabul edecek miyiz? Çılgın proje dedikleri bu işe milyarlarca dolar yatırmaya hazırlanıyorlar, öbür tarafta kentsel dönüşüme para veremedikleri için depremde insanlarımız ölüyor. Yoksulların evleri başlarına yıkılıyor” diye konuştu.

“Bunlar çiftçiye de millete de sırtını dönmüş”

Konuşmasının devamında hükümetin tarım politikasına da değinen Öztrak, “Geçen yıl yağlık ayçiçeği ithalatına 408 milyon dolar ödemiş ülkemiz. Önceki seneye göre ayçiçeği ithalatındaki artış yüzde 166, üçe katlanmış. Son 16 yılda yağlık ayçiçeğine tohumuna, küspesine yani ayçiçeği ithalatına ödenen para 16,5 milyar dolar. Kime gitmiş? Dışarıdaki çiftçiye gitmiş. Bunlar olağanüstü rakamlar. Bu rakamlar Moldova, Rusya, Bulgaristan, Romanya’nın çiftçisini sevindiriyor ama Türk çiftçisinin yüzünü öne eğdiriyor. 2006’da bir tarım kanunu çıkardılar, çitçiye dediler ki 318 milyar 2019’a kadar destek vereceğiz. Ne verdiler? 143 milyar. Yani yarısı bile değil. Bunlar çiftçiye de millete de sırtını dönmüş, milletin dertlerine kulakları sağır, gözleri kör” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER