A3 Haber

Netflix’ten sansür raporu: En fazla müdahale eden ülkeler belli oldu

Netflix’ten sansür raporu: En fazla müdahale eden ülkeler belli oldu

Netflix’ten sansür raporu: En fazla müdahale eden ülkeler belli oldu
Şubat 09
17:38 2020

Netflix, dünya genelinde devletlerin talepleri sebebiyle kaldırılan içerikleri açıkladı.

Netflix, son beş yıl içerisinde devlet müdahalesi ve talepleri nedeniyle platformdan kaldırdığı içerikleri açıkladı. Listeye göre, dünyaca ünlü yayın platformu 2015 yılından beri toplamda 9 adet içeriği yayından kaldırdı. Şirket, bu açıklamasıyla birlikte her yıl böyle bir liste yayımlamayı planladıklarını da duyurdu.

Dijital yayın platformu, hazırlamış olduğu bir raporda toplum üzerindeki etkilerinin farkında olduklarına işaret etti ve giderek daha da fazla oranda farklı ülke ve kültürler yayın ağlarına katıldığı için çalışan profillerinin de o oranda çeşitlilik göstermesini istediklerini belirtti.

Şirket ayrıca, toplum ve yönetim birimleri üzerindeki etkileri konusunda daha şeffaf ve sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini bildiklerini de sözlerine ekledi.

İçeriklere en çok müdahale eden ülkeler

Teknosafari’de yer alan habere göre, Netflix tarafından paylaşılan listeye göre, 2015 yılında filmin bir devlet kurumu tarafından “sakıncalı” olarak sınıflandırılması sebebiyle “The Bridge” isimli içerik Yeni Zelanda’da yayından kaldırıldı.

Şirket bununla birlikte, 2017 yılında yine devlet müdahaleleri sebebiyle “Full Metal Jacket” isimli içeriği Vietnam’da; “Night of the Living Dead” isimli filmi de Almanya’da platformdan sildi. 2018 yılında ise “Cooking on High”, “The Legend of 420” ve “Disjointed” isimli içerikler Singapur Medya Geliştirme Kurumu’nun talebiyle Singapur’da dijital yayın platformundan kaldırıldı.

En çok Singapur’un adı geçti

Listeye göre şirket ayrıca, 2019 yılında “Patriot Act with Hasan Minhaj” isimli dizinin “Saudi Arabia” adlı bir bölümünü Suudi Arabistan’da; “The Last Temptation of Christ” filmini ise Singapur’da yine devlet müdahaleleriyle içerik listesinden kaldırdı. Netflix’in bu yıl içerisinde platformdan sildiği tek içerik ise yine Singapur’da “The Last Hangover” oldu.

Listede devlet müdahalesiyle yasaklanan içerikler arasında en çok Singapur’un adının geçmesi ise dikkat çekti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER